Odbory vypracovaly návrh na řešení dopadů ekonomické krize v Česku

Dopady krize budou v Česku hlubší a tvrdší než v ostatních zemích Evropské unie. Tak vidí budoucnost české ekonomiky Českomoravský odborový svaz. Připravil proto materiál, ve kterém vládu na tuto možnost upozorňuje. Rozebírá také situaci ve vybraných odvětvích české ekonomiky a nabízí řešení jak v oblasti makroekonomiky, tak sociální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům odborových svazů | Foto: ČMKOS

Vláda vy měla dopady krize řešit v souladu s ostatními státy Unie a ne jejich kroky zpochybňovat. To je jedna z tezí odborářského manuálu. Další míří k posílení sociální sítě a podpoře lidí krizí nejvíc ohrožených.

"Prvotní jsou samozřejmě opatření na trhu práce, to znamená masivní příliv peněz na posílení zaměstnanosti, ať už aktivní nebo pasivní, to znamená zvýšení podpor a podpůrčí doby, a na druhé straně aktivní opatření na trhu práce," vysvětlil jeden z autorů dokumentu, hlavní makroekonom ČMKOS Martin Fasman.

A právě tady čeká spor zástupce zaměstnavatelů, ředitel sekce hospodářské politiky Svaz průmyslu a dopravy České republiky Boris Dlouhý. "My jsme nalezli v předloženém materiálu řadu velmi zajímavých návrhů. To, co vyvolá diskuzi, budou určitě návrhy v oblasti sociální politiky a u pravidel, která určují zaměstnávání," podotkl.

Zástupci odborářů svou analýzu dnes zaslali vládě, osobně chtějí ministrům svá doporučení oznámit 29. ledna na mimořádném jednání tripartity. Podle odborů na něm přislíbil účast i premiér Mirek Topolánek, který tripartitu navštívil naposledy loni v březnu. Žádné protestní akce proti vládě a jejímu chování v době krize zatím ČMKOS neplánuje.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme