Odchod dvou tří zemí by EU mohl pomoci, tvrdí Günter Deuber

Od summitu Evropské unie, který dnes začíná v Bruselu, se očekává jasné slovo, jak má v budoucnu Evropská unie vypadat. Nová pravidla mají zamezit tomu, aby se nějaká další evropská země dostala do podobné situace jako Řecko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy chtějí zavést od nového roku přísnější pravidla pro tvorbu rozpočtů

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy chtějí zavést od nového roku přísnější pravidla pro tvorbu rozpočtů | Zdroj: Reuters

Lze očekávat, že se najdou země, které by jako Řecko mohly dopadnout? Barbora Kreuzerová se na to zeptala šéfanalytika Raiffeisenbank pro oblast střední a východní Evropy Güntera Deubera.

Přehrát

00:00 / 00:00

S šéfanalytikem Raiffeisenbank pro oblast střední a východní Evropy Günterem Deuberem mluvila Barbora Kreuzerová z Rádia Česko

Evropské ekonomiky, hlavně eurozóna, jsou celkově v recesi. Do problémů se dostala Itálie, Španělsko a další. Evropská ekonomika již nyní vykazuje negativní růst okolo jednoho procenta. Do recese se také nejspíš dostane Německo a to bude mít vliv i na českou ekonomiku. Na konci tohoto roku, tedy ve čtvrtém kvartálu a na začátku příštího roku, můžeme očekávat pokles průmyslové výroby i v centrálních zemích eurozóny. Takže k poškození evropských ekonomik už vlastně došlo.

Čeká nás summit lídrů Evropské unie. Čeká se od něj především vyřešení problémů dluhové krize. Jak dlouho se podle vás budeme s dluhovou krizí ještě potýkat?

Dluhová krize bude Evropu strašit tak dlouho, dokud nepřijde s nějakým řekněme důvěryhodným řešením. Momentálně jsme vystaveni určité politické nejednotnosti, a dokud nebudou podány konkrétní návrhy, tak jen tak neodejde. Zatím jsme neviděli žádná rázná rozhodnutí, a to ani od Německa, které, i když má velkou moc, se neustále snaží vyhnout nějakým razantnějším krokům.

Dále tu máme zbylé země, které by chtěly, aby jejich slovo mělo stejnou váhu jako německé, a to při minimální zodpovědnosti. Toto politické handrkování má negativní důsledky pro trh a eurozónu obecně.

Jaká navrhujete řešení vy?

Země, které jsou pod tlakem, by měly přijít s nějakými důslednými restrukturalizačními reformami, až potom mohou očekávat pomoc ze strany vyvinutějších a stabilnějších evropských ekonomik. Když bohatší země uvidí snahu těch chudších dělat něco se svým dluhem, tak jejich vůle pomoci jim bude mnohem větší.

Evropští politici zatím prosazují zavedení daně z finančních transakcí nebo třeba zvýšení regulace trhu. Vidíte to jako správné kroky?

Samozřejmě část problémů by na sebe měl vzít finanční sektor, který je úzce propojen s politikou. Také je potřeba, aby si politici uvědomili, že problémy mají co dočinění i s dnešní společností, s tím jak se chová a jak smýšlí. Posledních dvacet let si my, Evropané, žijeme nad svoje poměry a bylo jen otázkou času, až se nám to vše vrátí. Jistou vinu nesou i politici, kteří nečinně přihlíželi tomu, co se děje. Byli to právě oni, kdo přišli s vizí peněžní unie, což nebylo úplně nejlepší řešení.

V poslední době se často mluví o dvourychlostní Evropě. I to by podle některých mohlo být řešením dluhové krize. Je podle vás možnost, že dojde k rozdělení Evropské unie na její silnější a slabší část?

Nemyslím si, že je to reálný scénář, protože Evropská unie je tak propojená, že to prostě momentálně není možné. Máme značně integrovaný finanční trh, spousta zahraničních bank je velmi vázána například na německou Bundesbank a takto bychom mohli pokračovat dále. Proto rozštěpení eurozóny nevidím jako pravděpodobné.

Nicméně odchod dvou nebo tří zemí by mohl Evropské unii pomoci. Je potřeba vytvořit přísnější systém trestání neposlušných zemí i s možností jejich vyloučení, protože jinak evropská měnová unie nebude dostatečně výkonná a funkční. Odchod dvou nebo tří problémových zemí možný je. Odchod větších zemí ale reálný není.

mta, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme