Ode dneška už vyděláváme pro sebe

Na sedmý červen letos připadá Den daňové svobody. Tento termín označuje pomyslnou časovou hranici, která rozděluje rok na dvě části: v první pracujeme na stát - to znamená na daně a další povinné odvody státu. Ve druhé části roku už vyděláváme sami pro sebe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Délku práce pro stát určuje daňové a odvodové zatížení, se kterým počítá státní rozpočet pro daný rok, v poměru k předpokládanému hrubému domácímu produktu. Tento poměr letos dosáhl 43 procent, a proto připadá Den daňové svobody právě na dnešek. Pomocí tohoto propočtu můžeme porovnávat daňové zatížení u nás s ostatními zeměmi. Podle prezidenta Liberálního institutu Jiřího Schwarze ale můžeme daňové zatížení porovnávat i z hlediska historického. Ze srovnání s obdobím před vypuknutím 1. světové války, tedy s dobou, kdy by žil Haškův Švejk, vyplývá, že v tehdejším Rakousku by Den daňové svobody nebyl nikdy později než koncem února. To znamená, jak Jiří Schwarz řekl Radiožurnálu, že daňové zatížení v Rakousko-Uhersku, které proslulo svou byrokracií, bylo méně než poloviční.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme