Ode dneška už vyděláváme pro sebe

Na sedmý červen letos připadá Den daňové svobody. Tento termín označuje pomyslnou časovou hranici, která rozděluje rok na dvě části: v první pracujeme na stát - to znamená na daně a další povinné odvody státu. Ve druhé části roku už vyděláváme sami pro sebe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Délku práce pro stát určuje daňové a odvodové zatížení, se kterým počítá státní rozpočet pro daný rok, v poměru k předpokládanému hrubému domácímu produktu. Tento poměr letos dosáhl 43 procent, a proto připadá Den daňové svobody právě na dnešek. Pomocí tohoto propočtu můžeme porovnávat daňové zatížení u nás s ostatními zeměmi. Podle prezidenta Liberálního institutu Jiřího Schwarze ale můžeme daňové zatížení porovnávat i z hlediska historického. Ze srovnání s obdobím před vypuknutím 1. světové války, tedy s dobou, kdy by žil Haškův Švejk, vyplývá, že v tehdejším Rakousku by Den daňové svobody nebyl nikdy později než koncem února. To znamená, jak Jiří Schwarz řekl Radiožurnálu, že daňové zatížení v Rakousko-Uhersku, které proslulo svou byrokracií, bylo méně než poloviční.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme