Ode dneška vyděláváme na sebe

Dnešek je dnem Daňové svobody. Znamená to, že až doteď průměrný člověk v České republice pracoval na stát, a ode dneška až do konce roku už jdou vydělané peníze do jeho kapsy. Den daňové svobody chce Liberální institut připomenout pořádáním akcí na několika místech republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Přestáváme vydělávat na stát a začínáme vydělávat na sebe! Na dnešek připadá takzvaný Den daňové svobody. Co tento pomyslný předěl roku znamená, to Radiožurnálu prozradil Jiří Schwarz z Liberálního institutu. "Den daňové svobody dělí rok na dvě části. První část, kdy pracujeme pro stát, to znamená souhrn všech našich příjmů se rovná celkovému souhrnu daní, který musíme za celý rok zaplatit. A druhá část roku, ta, která začíná 11. červnem, je část roku, kdy rozhodujeme o svých příjmech sami. To znamená, rozhodujeme o vydělaných penězích, kam je umístíme."

Proč se Den daňové svobody posouvá, to vysvětluje Jiří Schwarz."Posun dne daňové svobody odráží větší účast státu v rozhodování o našich penězích. Jinými slovy: peníze, které vyděláváme, tak o těchto penězích nerozhodujeme sami, ale stále větší mírou stát, a to prostřednictvím daní, poplatků a povinných odvodů."

Pavlu Kohoutovi, analytikovi společnosti PPF se zdá, že by takový den měl přijít mnohem dříve. "Odpovídá spíše ekonomikám, které už jsou natolik bohaté, že nepotřebují takový růst a jsou schopny rozdělovat bohatství, které už vytvořily. Česká republika je ve stadiu vývoje, kdy by si takový luxus dovolit neměla a kdy y se měla soustředit na ekonomický růst na úkor výběru daní, protože se dá velice dobře ukázat robustní ekonomická závislost přerozdělování státního rozpočtu a ekonomického růstu, kdy s rostoucím výběrem daní, rostoucí rolí státu klesá dlouhodobý trend hospodářského růstu."

Den daňové svobody chce Liberální institut připomenout pořádáním akcí na několika místech republiky. Kde přesně se budou happeningy konat? "Den daňové svobody si připomene v Praze na Jungmannově náměstí, kde v 17 hodin bude zahájen happening dále v brně kde akce začne ve 14 hodin a ve stejný čas v Plzni. V Plzni vyvrcholí v 15 hodin ve Smetanových sadech."

Od roku 2000, kdy byl den daňové svobody v České republice poprvé vyhlášen, se jeho termín neustále vzdaluje od počátku roku, což znamená, že hospodaření s našimi penězi svěřujeme stále více do rukou politiků a státních úředníků.

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme