Odměny bankéřů narazí na strop. Stanoví ho Evropská komise

Evropská unie omezí odměny pro bankéře. Dohodli se na tom v noci na dnešek zástupci členských zemí a Evropského parlamentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké dolary

Americké dolary | Foto: Fotobanka stock.xchng

Odměny šéfů bank jsou od finanční krize v roce 2008 trnem v očích veřejnosti. Zejména po zprávách o tom, že zatímco vlády sanovaly banky v ohrožení z peněz daňových poplatníků, vrcholným manažerům finančních ústavů se nevedlo vůbec špatně. O možné regulaci se mluvilo už několik měsíců.

Proti byla především Velká Británie. Londýnské City je největším finančním centrem Evropy a britská vláda se bála, že banky budou odcházet jinam. Zvlášť když se regulace má týkat i mimoevropských poboček bank z Evropské unie.

V podstatě 90 procent lidí, kterých by se regulace měla týkat, prý pracuje v Londýně. Dotknout by se to mohlo v městě nad Temží podle odhadů asi pěti tisíc manažerů.

Evropská bankovní federace argumentovala tím, že omezení odměn sníží konkurenceschopnost bank. Proto se uvažuje o dohodách s regulačními orgány v Americe a v Asii, aby podobnou regulaci také přijaly.

Londýn patří mezi nejdůležitější ekonomická centra. | Foto: Wikimedia Commons, volné dílo, Mewiki

Nižší odměny šéfů by teoreticky mohly snížit konkurenceschopnost bank odchodem nejlepších odborníků za prací jinam. Na druhé straně nižší odměny mohou zvýšit částku na dividendy, kterou banky rozdělují akcionářům.

Hlavně se řada politiků domnívá, že vysoké odměny motivovaly bankéře k rizikovým obchodům, které dostaly některé významné evropské banky až na pokraj kolapsu.

Omezení odměn bankéřů

Regulace odměn je součástí legislativního návrhu o kapitálové přiměřenosti bank. Ten zavádí požadavky mezinárodní dohody bankovních reforem - takzvaný Basel III, který má zajistit odolnost bankovního sektoru vůči případné budoucí krizi.

Pokud jde o bonusy a odměny, stanoví, že za běžných okolností nebudou moci odměny bankéřů přesáhnout jejich základní mzdu. Pouze za výjimečné situace budou smět banky svým špičkovým pracovníkům vyplatit odměnu ve výši dvojnásobku základního platu.

Pohovor, ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Netýká se to většiny řadových zaměstnanců bank, protože jejich odměny obvykle nepřesahují 30 procent jejich platu.

Tím se budou muset řídit i banky v České republice. Regulace by měla platit od začátku roku 2014.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme