Ministerstvo dopravy České republiky | Filip Jandourek, Český rozhlas

Odměny na ministerstvech.
Nejštědřejší byli na dopravě,
resort kultury šetřil

Praha|Václav Štefan, Jan Boček|

Čtěte celý článek

Ministerstva a Úřad vlády rozdaly za první pololetí rekordní odměny ve výši 375 milionů korun. Zjistil to Radiožurnál. Nejštědřejší bylo ministerstvo dopravy. V průměru nejnižší odměny získali naopak zaměstnanci resortu kultury.

Pár měsíců před volbami padla historicky nejvyšší částka, kterou úředníci za půl roku na odměnách dostali. Resorty si ale stojí za tím, že si peníze zaslouží.

„Například v roce 2016 stát dosáhl rekordního přebytku hospodaření ve výši 62 miliard korun a narůstá také výběr daní,“ říká Radiožurnálu mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

S výší odměn nesouhlasí opoziční ODS. „Já jsem si bohužel nevšiml, že by česká veřejná správa fungovala výrazně lépe. Těch odměn by mělo být nutně méně,“ říká místopředseda strany Martin Kupka.

Podle služebního zákona můžou úředníci dostat navíc maximálně čtvrtinu z ročního platu.

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

Statisícové odměny na ministerstvu vnitra. Chovanec je rozdal za 'mimořádné služební úkoly'

Přesně 400 tisíc korun. Taková byla na ministerstvu vnitra nejvyšší odměna za loňský rok. Získal ji takzvaný superúředník Josef Postránecký, náměstek pro státní službu při resortu Milana Chovance (ČSSD). Vyplývá to z dat Zpravodajského webu Českého rozhlasu, která získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.