ODS chce snížit deficit rozpočtu. Nesmí překročit 4,8 procent

Schodek státního rozpočtu by v příštím roce neměl podle ODS přesáhnout 4,8 procent. Na schůzce s ministrem financí Eduardem Janotou to potvrdil lídr občanských demokratů Petr Nečas. Podle Nečase je nutné co nejvíce navázat na práci Fischerovy vlády, aby se podařilo dodržet konvergenční program. Ten limituje i práci vyjednávacích týmů ODS, TOP 09 a Věcí veřejných na přípravě vládního programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas a Eduard Janota | Zdroj: ČTK

Nečas také odmítl obvinění ČSSD z rozpočtového alibismu, tedy že případná trojkoalice nechá přípravu rozpočtu na příští rok na vládě Jana Fischera. Připomněl, že se netají ani tím, že přijdou další úsporná opatření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nečas-rozpočet.mp3

„My otevřeně říkáme, že v tom letošním rozpočtu se bude muset krátit částka asi 10 miliard. Zřejmě to bude vyžadovat podstatně masivnější zásahy v rozpočtu pro rok 2011, aby bylo dodrženo to, že deficit veřejných financí v žádném případě nepřekročí 4,8 procent HDP,“ říká Nečas.

Ministr financí Eduard Janota také deklaroval ochotu příští vládě s rozpočtem pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Janota-pomoc s rozpočtem.mp3

„Jsem připraven spolupracovat s kýmkoli z budoucí vládní trojkoalice na podkladech. Rád vysvětlím, předám podklady a určité informace, které získám v případě, že by rozpočet dodělávala příští vláda,“ říká Janota.

Podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky je velmi důležité, aby se nově vznikající vládní koalice, pokud skutečně vznikne, zapojila do přípravy rozpočtu na příští rok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sobotka-rozpočet.mp3

„Bude to nová vláda, která tento rozpočet přinese do Poslanecké sněmovny a bude ho muset sněmovně zdůvodnit – včetně navržených úsporných opatření, včetně zvýšení veřejného dluhu v příštím roce, které bohužel opět nastane a je velmi důležité, aby ta nová vláda byla schopna se za tento rozpočet na půdě Poslanecké sněmovny jednoznačně postavit a odpovídat také za jeho plnění v příštím roce,“ říká Sobotka.

Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme