ODS odmítá, aby čtyři největší města přišla o 5 miliard korun
Spory v koalici kolem rozdělení daní mezi velká města a obce jsou podle ODS umělé a zbytečné. Občanští demokraté odmítají návrh ministerstva financí, aby novým přerozdělením daní přišla čtyři největší města Praha, Brno, Ostrava a Plzeň o 5 miliard korun. Zatímco TOP 09 trvá na tom, aby menší města získala peněz víc na úkor svých velkých sousedů.
ODS hájí zájmy statutárních měst. Strana prosazuje zvýšení peněz z rozpočtového určení daní ze současných 116 na 131 miliard korun a přednostně chce přidávat obcím od 500 do 20 tisíc obyvatel. Příspěvek pro Brno, Ostravu a Plzeň by měl zůstat na současné úrovni.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík plán ODS odmítá:
Hosty Ozvěn dne byli primátor Plzně, Martin Baxa z ODS, starosta Kyjova a místopředseda Svazu měst a obcí František Lukla a Vladislav Vilímec, člen rozpočtového výboru za ODS a expert na rozpočtové určení daní.
„Jejich návrh by měl hlavu a patu v případě, že bychom před sebou měli období hospodářského růstu a ty čtyři největší města by každý rok získávaly z rozpočtového určení daní více peněz. V takovém případě by bylo možné mluvit o zastropování jejich prostředků. Bohužel se na nás řítí patrně velká hospodářská krize a proto návrh ODS ve smyslu zastropování prostředků je naprosto nesmyslný. My nedovolíme ODS, aby skrze své úzce partikulární a stranické zájmy ve čtyřech největších městech pohřbila český venkov.“
Podle návrhu ministerstva financí by si polepšily menší obce, které zatím dostávaly v přepočtu na jednoho obyvatele ze sdílených daní mnohem méně peněz než velká města. Jejich podíl na daních by se zvýšil o 13,5 až 14,5 miliardy korun. Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury ale je návrh ODS ve všech ohledech výhodnější:
„Navrhujeme zvýšit objem rozpočtového určení daní z těch necelých 117 miliard na více než 130 miliard – to je o miliardu více než navrhuje TOP 09 a Starostové. Přednostně chceme navýšit příjmy obcí o 500 až 20 tisíci obyvateli s tím, že největší navýšení by mělo být v intervalu obcí měst od tisíce do 10 tisíc obyvatel. U Brna, Ostravy a Plzně chceme fixovat stávající příjmy.“
Podle předsedy strany a premiéra Petra Nečase je ODS připravena ke kompromisu a odmítá, aby novým přerozdělením peněz přišla čtyři největší města Praha, Brno, Ostrava a Plzeň o 5 miliard korun, které by dostaly malé obce.
„Opakovaně jsme deklarovali, že nepovažujeme za správné jánošíkovsky ukrajovat z příjmů čtyř největších měst. To však nelze tvrdit o politicích z jedné koaliční strany, kteří před loňskými komunálními volbami tvrdili pravý opak toho, co říkají dnes. I z tohoto důvodu jsme přesvědčeni, že se jedná o umělý a zbytečný spor uvnitř koalice, který jsme schopni vyřešit.“
Navýšení finančních prostředků pro menší a střední obce podporuje i sociální demokracie, dodává předseda strany Bohuslav Sobotka:
„V žádném případě nesouhlasíme s tím, aby se finanční prostředky braly na úkor jiných měst a obcí, to znamená, že chceme, aby nové rozpočtové určení daní bylo financováno na vrub státního rozpočtu a současně si přejeme zastropování stávajících příjmů čtyřech největších měst.“
Primátor Plzně: Návrh MF je velmi radikální, musíme jej odmítnout
Primátor Plzně, Martin Baxa z ODS, v Ozvěnách dne zdůraznil, že jeho město by novým přerozdělením daní bylo ukráceno o zhruba 900 milionů korun. „To je téměř třetina našich daňových příjmů. Bylo by to nejen zásadní omezení investic, ale rozhodně i služeb. Určitě bychom museli například omezit veřejnou dopravu, služby v oblasti sociální kultury a tak dále,“ přiblížil.
Připomněl, že čtyři statutární města se výrazně podílejí na tvorbě HDP v zemi, zajišťují služby nejen pro občany svých měst, ale i pro širší regiony. „A návrh z dílny ministerstva financí je velmi razantní a radikální a určitě jej musíme odmítnout,“ dodal.
Podle starosty Kyjova, místopředsedy Svazu měst a obcí, Františka Lukla z dlouhodobého hlediska ke změně rozpočtového určení daní dojít musí. Musí být podle něj ale systematické.
„My nyní neznáme reálnost výpočtů, na základě kterých má být 4 největším městům sebrána určitá částka. Jednoznačně ale říkáme, že malým městům musí být přidáno. A to na základě logické analýzy a na základě jasných výpočtů udržitelných do budoucna. Myslím, že MF má řadu možností, jak malým obcím přidat,“ uvedl.
Vladislav Vilímec, člen rozpočtového výboru za ODS a expert na rozpočtové určení daní, doplnil, že existují možnosti, jak malým městům přidat, ale zároveň neubírat těm velkým.
„I návrh ODS jde tímto směrem. Navrhuje zafixování daňových výnosů velkým městům a snaží se pomoct především těm obcím, které jsou na dně křivky,“ uvedl.