ODS podporuje konvergenční program vlády
Občanští demokraté podporují konvergenční program vlády. Po jednání s premiérem Janem Fischerem s ministrem financí Eduardem Janotou to řekl předseda ODS Mirek Topolánek. Podle něj totiž není možné do Bruselu neposlat věrohodný plán.
"Já jsem při setkání vyjádřil absolutní podporu plánu, který Eduard Janota představil na vládě. ODS možná představuje program trochu ambicióznější. Právě proto podporujeme takový návrh, který možná vyjadřuje i politické síly ve sněmovně, potažmo ve vládě," řekl Mirek Topolánek.
ODS se podle něj bude snažit o to, aby program prošel. "Protože není možné, aby neprošel. Není možné, abychom do Bruselu neposlali hodnověrný plán. Pokud nebude hodnověrný, tak nám bude vrácen a samozřejmě nám hrozí sankce," dodal Topolánek.
Topolánek také prohlásil, že ODS bude podporovat tuto snahu vlády nezávisle na politických hrátkách a předvolební kampani.
O konvergenčních kritériích mluvil na Rádiu Česko hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.
Fischer oznámil, že schůzku ke konvergenčnímu programu iniciovala sama ODS. Program se ještě řeší s tripartitou, projednávat se bude i s ministry. Definitivně by ho pak měla doladit vláda.
Ta teď podle Fischera nemůže k věci přistupovat pasivně. "Proto jsme se v konvergenčním programu shodli na tom, že pasivní přístup nikoli, naopak série opatření na straně příjmů i výdajů, které by pomohly do roku 2013, nejpozději 2014 dostat se opět na tříprocentní hranici podílu deficitu na HDP," nastínil premiér.
To, že by podobné setkání mohla v budoucnosti svolat i ČSSD, nevyloučil místopředseda strany Zdeněk Škromach. "Zatím se ale zdá, že představy pana premiéra nebo ministra financí jsou blíže ODS než sociální demokracii," řekl Škromach.
Jízdní řád pro Česko
Konvergenční program je v podstatě jízdní řád pro cestu České republiky k přijetí eura - respektive plnění maastrichtských kritérií, ke kterým se Česko zavázalo. Plán pak musí česká vláda odevzdat Evropské komisi, která Česko jasně upozornila na to, že by mělo do roku 2013 snížit schodek veřejných financí pod tři procenta.
Jednání Topolánka s Janotou a Fischerem shrnuje redaktorka Magdaléna Trusinová.
Konvergenční kritéria jsou čtyři a týkají se rozpočtových deficitů, míry inflace, úrokových sazeb a kurzu stávající měny. Rozpočtový deficit nesmí překročit tři procenta HDP a celkový vnitřní dluh nesmí překročit šedesát procent HDP.
Průměrná míra inflace musí být po dobu jednoho roku blízká míře inflace tří členských států, které mají nejnižší inflaci. Dlouhodobé úrokové míry nesmí přesáhnout o více než dva procentní body míry tří nejúspěšnějších členských států s nejnižší mírou inflace. A členská země musí po dobu posledních dvou let dodržovat stanovené rozpětí své měny v Evropském měnovém systému bez devalvace.
"Osobně si myslím, že by Česká republika byla technicky schopna přijmou euro nejdříve v roce 2014, kdyby podnikla příslušné kroky. To ale není politicky průchodné. Realistický je možná rok 2015. Je to na prvním místě věc politických referencí, politického rozhodování," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.