OECD české ekonomice předpovídá silný růst i v příštích letech

Česká republika se i v příštích letech bude těšit ze silného ekonomického růstu. Ve své nejnovější prognóze to uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Česká ekonomika podle ní v příštích dvou letech poroste sice o něco pomaleji než letos, stále si ale udrží tempo hospodářského růstu na úrovni kolem 4,5 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní hala | Foto: Jan Rosenauer

Podle analytika společnosti Patria Finance Davida Marka je odhad OECD poměrně přesný. "Jedinou odchylkou možná jsou trochu optimistické odhady ohledně inflace. Po započtení posledního známého scénáře změny regulovaných cen a sazeb spotřebních daní by mohla být inflace spíše vyšší, než odhaduje OECD. Ostatní ukazatele, respektive jejich odhady, jsou v souladu s tím, co očekávají ostatní instituce."

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ve své pololetní zprávě také uvádí, že světový hospodářský růst začíná postupně zrychlovat a světová ekonomika by díky tomu v příštích dvou letech mohla růst až téměř tříprocentním tempem. Ke zrychlení světového ekonomického růstu mají přispět zejména země eurozóny.

Hlavní ekonom České spořitelny Viktor Kotlán ale varuje, že významné zrychlení ekonomického růstu v eurozóně se už předpovídá několik let a růst přitom zatím stále stagnuje, takže konečný výsledek může být nakonec o něco horší.

"Pro ta rizika směrem dolů, co se týče růstu v Evropě, hovoří minimálně tři faktory. Za prvé, volby v Německu, které nedopadly nijak zvlášť dobře a nebudou nějak zvlášť motivovat potřebné reformy. Za druhé, postupný růst úrokových sazeb, který předpokládám, že bude pouze mírný, nicméně určitě nějaký růst úrokových sazeb - a to už pozítří - nás v Evropě čeká. Za třetí, předpokládáme posílení eura v průběhu příštího roku, s tím jak se v Americe budou objevovat problémy se zahraničním obchodem, a to posílení eura pochopitelně nebude nějak zvlášť pozitivní," uvedl Kotlán.

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme