OECD má pro Česko relativně dobré vysvědčení

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zveřejnila obsah své Ekonomické zprávy o České republice za loňský a letošní rok. Podle ministra financí Jiřího Rusnoka je vysvědčení z této zprávy pozitivní. Tomu však neodpovídá shrnutí zprávy, která obsahuje celou řadu výhrad týkajících se jak deficitu veřejných financí, tak i například způsobu privatizace energetického sektoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrubý domácí produkt poroste v letošním a v příštím roce o tři až tři a půl procenta. UOECD uvádí, že inflace by měla zůstat pod pěti procenty. Dále předpokládá rychlý růst domácí poptávky. Celkový hospodářský růst ale bude dále omezován restrukturalizací podnikového sektoru. Zpráva také počítá s tím, že náš vývoz bude pokračovat ve dvojciferném růstu.

Ministr Rusnok tvrdí: "Ne se všemi závěry zprávy se ztotožňujeme. OECD se obává, že jestli bude česká energetika privatizována tím způsobem, který je navrhován vládou, tedy ten, že se zprivatizuje výroba i distrbuce v jednom celku, že tím bude pokračovat jakási dominantní pozice výrobce - ČEZu a že to oddálí liberalizaci trhu. My si myslíme, že ne, tady existuje jasný scénář liberalizace, který je daný energetickým zákonem a příslušnými prováděcími předpisy. K tomu jsme zavázáni ve vztahu k Evropské unii a k tomu, abychom byli schopni uzavřít kapitolu Energetika. Zpráva OECD narozdíl od celé řady kritických výhrad pozitivně vnímá zejména měnovou politiku České republiky, které se daří udržet inflaci na relativně nízké úrovni.

Markéta Kaclová, Bohumír Mazáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme