OKD propustí v létě 345 zaměstnanců, odbory upozorňují na možné tunelování
Z těžební společnosti OKD má k 1. červenci odejít 345 lidí. Uvedlo to vedení firmy na dnešní schůzce s ministry. Kolik zaměstnanců celkem OKD letos propustí, ale vláda zatím neví. Kabinet Bohuslava Sobotky už na začátku roku oznámil, že plán restrukturalizace nechává na vedení společnosti.
„Jednali jsme s vedením OKD a chtěli jsme slyšet jasné slovo, jak si to představují s propouštěním v letošním roce, jaké mají plány,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).
„To, co jsme se dozvěděli, je potvrzení toho, co napsali Úřadu práce v Ostravě, že chtějí propustit k 1. červenci až 345 zaměstnanců z nejrůznějších závodů OKD s tím, že to chtějí řešit pokud možno na dobrovolné bází těch, kteří o to projeví zájem,“ dodal Mládek.
O jednání s vedením OKD v Karviné mluvili reportér Stanislav Janalík a analytik Petr Hlinomaz
Podle něho ministři chtěli vědět, zda je tento stav pro letošní rok konečný. „Takové ujištění jsme tak úplně nedostali a byli jsme odkázáni na to, že bude nutné jednat s novými vlastníky, skupinou Ad Hoc Group,“ uvedl ministr.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla, že ministerstvo už chystá sérii opatření, která by měla propouštěným lidem pomoci:
„Hledáme zaměstnavatele, víme, která jsou přesně volná místa, jaké tam jsou pozice, u propuštěných lidí pak budeme vědět, kteří na ně případně mohou přejít a kteří by se na to museli rekvalifikovat.“
Odboráři se obávají tunelování
Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že ho při jednání s vedením OKD rozčílila především informace o tom, že management nemá od skupiny Ad Hoc Group mandát k jednání a debatám o tom, co OKD bude po státu požadovat.
Z dolu 9. květen ve Stonavě na Karvinsku dnes vyjel na povrch symbolický poslední vozík černého uhlí. Těžba v této lokalitě po 56 letech na konci března definitivně končí, a to kvůli vytěžení zásob.
Pramen: ČTK
Těžba je pro firmu ztrátová i přes úsporná opatření, hrozí uzavírání dolů a propouštění. Kromě pracovníků OKD jsou ohrožena i místa tisíců lidí v navazujících profesích.
Zástupci hornických odborů odjížděli z Karviné nespokojeni, protože se zatím od představitelů vlády nedočkali žádných novinek a ani řešení. Odboráři ministry také upozornili na možné tunelování společnosti bývalými vlastníky.
„V roce 2006 až 2012, i když zisk byl kolem 40 miliard, si společnost si vzala úvěr na dividendy a na odměny ve výši 65 miliard. A zároveň 20 miliard korun, vlastně úroky, které tam byly ve výši 3 procent, přeorganizovala na 8 procent. To jsem řekl ministrům, aby se na to podívali,“ potvrdil zástupce odborů Jan Sábel.