Poplatek za podnět k antimonopolnímu úřadu zůstane, ombudsmanka neuspěla se zrušením

Poplatek za podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže má podle menšinového kabinetu hnutí ANO a ČSSD regulační charakter a jeho zrušení by vedlo k zavalení úřadu různými podněty. Vláda proto nepodpořila žádost veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové o jeho zrušení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ombudsmanka Anna Šabatová na fotografii z roku 2015

Ombudsmanka Anna Šabatová na fotografii z roku 2015 | Foto: Ladislav Němec/MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle ombudsmanky je zpoplatnění podnětu a postup Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v rozporu s principy demokratického právního státu.

Transparency International neuspěla v boji proti poplatku za podnět k antimonopolnímu úřadu

Číst článek

„Vláda s tím nesouhlasí, nenašel se ani jeden člen vlády, který by s tím souhlasil,“ řekl po jednání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO). Poplatek deset tisíc korun musí uhradit všichni, kdo podávají podnět k antimonopolnímu úřadu.

Šabatová uvedla, že dokud se zpoplatnění podnětu nezruší, bude velmi silně omezeno právo veřejnosti podílet se na kontrole veřejných zakázek.

„Platit ÚOHS za to, že mu pomáhám odhalovat nezákonné veřejné zakázky, považuji za iracionální a nemravné. Nenašla jsem podporu na jednání vlády, ale pevně věřím, že zpoplatnění nakonec zruší Ústavní soud,“ uvedla.

Poplatek byl zaveden v říjnu 2016 a měl ulevit ÚOHS od množství neoprávněných podnětů. Zatímco v roce 2016 před zpoplatněním prověřoval úřad 1305 podnětů ohledně veřejných zakázek, o rok později to bylo 93 zaplacených podnětů a 84 věcí od orgánů činných v trestním řízení.

Ombudsmanka Šabatová dostala nejvyšší francouzské vyznamenání. ‚Je to pro mne pocta,‘ řekla

Číst článek

Podněty u ledu

Poplatek přitom musely platit i ostatní státní úřady, které jsou ze zákona povinny oznámit antimonopolnímu úřadu, pokud při své činnosti zjistí pochybení v oblasti, kterou se zabývají. Dalších 220 nezaplacených podnětů podle zjištění úřadu veřejné ochránkyně práv ignoroval, a to včetně oznámení jiných institucí o přestupku.

„Úřad, jehož činnost je hrazena ze státního rozpočtu, se chová tržně. Buďto zaplatíte a podnětem se zabývá, nebo nezaplatíte a podnětem se nikdo dál nezabývá,“ uvedla již dříve Šabatová.

Problémem podle ní je, že ÚOHS na základě své vnitřní směrnice nesledoval, jaké veřejné zakázky se nezaplacený podnět týkal, a nemohl tak zahájit řízení z úřední moci.

Antimonopolní úřad zakázal Ústeckému kraji nákup 161 autobusů Scania a Zliner za více než miliardu

Číst článek

„Přitom má povinnost zahájit řízení i z vlastní vůle v případě, že dostane informace o možném porušování zákona o veřejných zakázkách. Informace z podnětů, u kterých nebyl poplatek zaplacen, ale neputovaly k žádnému odbornému referentovi, spis byl odložen stranou a nikdo už do něj nenahlédl,“ uvedla Šabatová.

Antimonopolní úřad podle ní tímto přístupem přišel o důležité zdroje informací, protože na nepravosti ve veřejných zakázkách obvykle upozorňují občané nebo neziskové organizace.

Těžko lze po občanech podle ombudsmanky ale chtít, aby platili za to, že pomohou státnímu orgánu provádět kontrolu nakládání s veřejnými penězi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme