OPEC nejspíš nezmění kvóty na těžbu ropy

Členské státy ropného kartelu OPEC dnes určitě nezmění kvóty na objem vytěžené ropy. Tvrdí to alespoň zástupci Saudské Arábie, tedy země, která na globální trh dodává dvě pětiny černého zlata. Experti oslovení agenturou Bloomberg s nimi souhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba ropy, ilustrační obrázek

Těžba ropy, ilustrační obrázek | Foto: Comstock Images

Cena barelu ropy se letos zvýšila už o 65 procent. Další zdražení by přitom podle některých expertů mohlo zajistit růst globální ekonomiky a posilování kurzu dolaru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji trhu s ropou mluvil na Rádiu Česko analytik X Trade Brokers Jaroslav Tupý.

Analytik X Trade Brokers Jaroslav Tupý ale předpokládá, že by se cena ropy mohla snížit: "Předpokládáme, že cena barelu by se mohla po zasedání mírně snížit. Spíše to ale bude v důsledku předchozích velmi vysokých zásob, které oproti předchozím rokům jsou stále na vyšší hladině, a posilujícímu dolaru."

Ve výhledu na příští půl roku se už ale experti liší. Většina oslovená listem Financial Times například tvrdí, že barel zůstane v intervalu 70 až 80 dolarů. Z šetření jiných médií vyplývá, že bude dražší.

"V prvním kvartálu příštího roku bych očekával, že hodnota ropy zůstane v intervalu 70 až 80 dolarů. Z hlediska dlouhodobějšího vývoje je ale situace komplikovanější, protože koncem příštího kvartálu začnou vyprchávat monetární a fiskální stimuly, které dodávaly vlády, a situace se může podstatně změnit," vysvětluje Tupý.

Podle něj se díky tomu vyplatí do ropy investovat: "Ropa bude určitě zajímavou investicí do budoucna právě díky tomu, že koncem příštího kvartálu vyprchají monetární stimuly. Ropa se může stát značně volatilní a mohla by vystřelit výše. Závisí to ale na dalším vývoji celosvětové krize."

Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme