OPEC o situaci na trhu s ropou

Ministři Organizace zemí vyvážejících ropu se dnes ve Vídni sejdou k pravidelným jednáním o situaci na trhu. Ministerský monitorovací výbor této organizace ještě před zasedáním doporučil ponechat jednotlivé těžební kvóty a celkový produkční limit organizace beze změny. Cena ropy v rámci OPECu se nyní pohybuje kolem 27 dolarů za barel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebudou tedy reagovat na výpadek dodávek z Iráku. Zásoby jsou podle ropných ministrů na přijatelné úrovni a žádné výrazné výkyvy nevykazují ani ceny ropy. Podobný názor má hlavní analytik Komerční banky Kamil Janáček. Podle něj nelze od jednání očekávat nějaké významné rozhodnutí. Rozhodnutí Iráku zastavit dodávky ropy není nutné přeceňovat, protože příspěvek Iráku nebyl nijak výrazný. Cena ropy bude proto podle něj kolísat jen krátkodobě.

I hlavní analytik komerční banky Kamil Janáček tvrdí, že vídeňská konference zemí vyvážejících ropu OPEC nebude mít větší vliv na ceny ropy ve světě ani benzínu u nás. Upozorňuje, že země této organizace dodávají jen necelou polovinu světové produkce. Pokud by jenom Spojené státy americké otevřely své zakonzervované vrty, rozpadne se ropný cenový kartel do šesti týdnů. Ceny benzínu prý více ovlivní domácí prodejci.

Markéta Kaclová, Radek Mokrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme