OPEC slaví 50. výročí vzniku

Před padesáti lety vznikl OPEC - Organizace zemí vyvážejících ropu. V uskupení dvanácti velkých světových producentů ropy převažují arabské země, například Saúdská Arábie, Irák nebo Kuvajt, ale členem je i Nigérie nebo třeba Venezuela. Země sdružené do kartelu společně rozhodují o tom, kolik ropy vytěží. Tím se snaží ovlivnit její cenu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba ropy, ilustrační obrázek

Těžba ropy, ilustrační obrázek | Foto: Comstock Images

„V současnosti je kartel OPEC zodpovědný přibližně za 35 až 40 procent celosvětové produkce ropy. Země sdružené v kartelu jsou potom z hlediska rezerv zodpovědné zhruba za 77 procent všech prokázaných rezerv ropy,“ upřesňuje analytik společnosti Colosseum, Petr Čermák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výročí Organizace zemí vyvážejících ropu a cenách ropy mluvil na Rádiu Česko Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum.

OPEC je často obviňován z toho, že zneužívá svoje ropné bohatství. Naposledy se tak stalo před dvěma lety, kdy cena ropy dosáhla nových rekordů. Největší ropný šok ale lidé zažili v roce 1973, kdy OPEC záměrně snížil těžbu ropy, čímž její cena vystřelila prudce nahoru. Arabské státy tak trestaly Západ za jeho podporu Izraele.

"Tehdy OPEC svoje postavení jednoznačně zneužil a Západ se snažil vydírat. Dnes ale nemůžeme tvrdit, že by OPEC skrze ceny ropy Západ vydíral. Kdyby teď OPEC zase použil ropu jako zbraň, už by zdaleka nemířil jen na Západ, znepřátelil by si totiž celý svět, a to si nemohou dovolit arabští šejkové ani venezuelský populista Hugo Cháves dovolit," myslí si zahraniční redaktor Českého rozhlasu Ondřej Houska.

Ceny pohonných hmot porostou

Výročí si připomínáme v momentě, kdy se opět mluví o cenách pohonných hmot. Například v tuzemsku se ceny přestaly po osmi týdnech v řadě snižovat a během uplynulého týdne stagnovaly. Podle Čermáka se navíc v příštím týdnu očekává jejich růst.

Podle analytik společnosti Colosseum ale v tomto případě není vina na straně OPECu: „OPEC má významný vliv na trzích s ropou a investoři velmi citlivě vnímají jakékoliv vyjádření z hlediska těžebních limitů kartelu. Nicméně v současnosti spíše než kartel OPEC hrají na trzích s ropou jiné vlivy a určují cenu ropy. Takže kartel v posledních měsících až tak důležitou roli nehraje.“

Lenka Buriánková, Ondřej Houska, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme