Opel v Antverpách po novém roce definitivně skončí

Agonie továrny Opel v belgických Antverpách končí. A není to příběh se šťastným koncem. V lednu se výrobní linky v této továrně definitivně zastaví. Rozhodnutí vyřklo evropské vedení firmy General Motors, která značku Opel vlastní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

továrna Opel v belgických Antverpách | Foto: Pavel Novák

Rozhodnutí není úplně neočekávané, protože už letos v lednu General Motors oznámil, že tuto továrnu chce zavřít. Mělo se to stát už v červenci, ale přece jen chtěl ještě hledat nějakého investora, kterému by závod prodal.

Mezitím už odešla polovina zaměstnanců továrny, vlámská vláda a odbory pro ně vyjednaly vysoké odstupné. Nejvyšší mohlo dosáhnout až 144 tisíc eur, což je částka, za kterou se už například pořídí domek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konci továrny Opel v Antverpách informoval v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo v Belgii Pavel Novák

Vedení GM do konce září hledalo investora, mluvilo se o tom, že je ve hře jedna americká firma a jeden čínský výrobce aut, ale nakonec se nedohodli a vedení oznámilo, že opravdu továrnu v lednu zavírá.

Stále tam pracuje přibližně 1300 zaměstnanců, do konce roku mají vyrobit ještě asi 10 tisíc vozů Opel-Astra. I je čeká odstupné, novou práci však budou v okolí Antverp hledat těžko.

Vlámové jsou ale zvyklí za prací dojíždět, jsou velice mobilní. Vedle mají také Nizozemsko, kde je docela nízká nezaměstnanost.

Kromě Belgie má Opel továrny například i v Německu, Velké Británii, Španělsku nebo Polsku. Volba nakonec padla na Belgii jednak proto, že tam vyráběné modely Astra už pomalu končí, a také z toho důvodu, že v této zemi General Motors očekával nejmenší odpor zaměstnanců, veřejnosti a vlády. A tento předpoklad vyšel.

Spekulovalo se ovšem také o tom, že německá vláda nabídla GM nějaké peníze za to, aby německé továrny přežily na úkor nějakých jiných.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme