Opozici se nepodařilo vrátit vládě balík protikrizových opatření

Snižování sociálního pojištění nebo rychlejší odpisy pro firmy - to jsou některé plány vlády, jak řešit ekonomickou krizi. Podrobně o nich v pátek informovala poslance. Opozici se nepodařilo vrátit kabinetu balík opatření zpět ani vládu zavázat k tomu, aby například do konce listopadu rozhodla o termínu přijetí eura, nebo aby nemohla do konce funkčního období nic privatizovat. O protikrizových opatřeních se ve sněmovně začalo mluvit už ve středu. Teď se k nim zákonodárci znovu vrátili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

I napodruhé se ve sněmovně o protikrizových opatřeních mluvilo několik hodin. Kabinet své plány hájil, opozice nešetřila kritikou. Podle ní hlavně přišla vláda s balíkem opatření pozdě a směřuje je špatným směrem.

"Je důležité, aby vláda konečně začala podnikat konkrétní kroky, které budou stimulovat dostatečně spotřebu domácností a podpoří export," řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Největším trnem v oku je pak pro ČSSD snižování sociálního pojištění. Do kabinetu se pustil i občanský demokrat Vlastimil Tlustý. Sám by přivítal, kdyby opatření více snižovala daň z příjmů lidem i firmám. "Česká ekonomika prochází ekonomickým pádem a to, co na to nasazuje česká vláda, neodpovídá velikosti toho problému."

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ale s kritikou nesouhlasí. "Opozici zjevně nešlo o to hledat ta nejlepší možná opatření, ale šlo jí o vlastní exhibici."

Část protikrizových opatření bude muset schválit parlament. O většině z nich ale může rozhodnout vláda sama.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY:
Evropská komise chválí Česko za boj s hospodářskou krizí
Česko v EP znovu varovalo před protekcionismem při řešení krize
Vláda má hotový balíček protikrizových opatření

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme