Hartenberg z Babišova svěřenského fondu prodal Orchard, největší kancelářský park v Ostravě

Hartenberg Holding prodal největší kancelářský park v Ostravě Orchard Office Park společnosti BHS Real Estate Fund. Hodnota transakce přesáhla 1,4 miliardy korun. Orchard nabízí 34 tisíc metrů čtverečních moderních kanceláří ve třech budovách a dokončen byl v roce 2009. Hartenberg, který patří do svěřenského fondu premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, o tom informoval v pondělí.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část budov kancelářského parku Orchard v Ostravě | Zdroj: Hartenberg Holding

„Orchard byl naší první investicí do nemovitostí a dosažené výsledky překonaly náš původní investiční záměr. Obsazenost prostor jsme zvýšili z 80 na 95 procent,“ uvedl investiční manažer Hartenbergu zodpovědný za projekt Byron Barker.

„Vzhledem k tomu, že jsme naplnili své cíle, jsme se rozhodli alokovat kapitál do dalších projektů, které brzy představíme,“ doplnil spolumajitel společnosti Jozef Janov.

Fond soukromého kapitálu Hartenberg založil Andrej Babiš spolu s Janovem, bývalým investičním ředitelem skupiny Penta. Fond investoval mimo jiné do zdravotnického byznysu nákupem klinik asistované reprodukce, vlastní také třeba většinový podíl v Poliklinice Modřany.

Loni koupil majoritní podíl v největším středoevropském internetovém prodejci spodního prádla Astratex. Působí rovněž v biotechnologii či potravinářství.

Ztráty a zisky Hartenbergu

Podle pondělních informací Deníku N společnost Hartenberg Holding vykázala za rok 2016 ztrátu 32 milionů korun, v roce 2017 ztráta klesla na osm milionů korun a za loňský rok se hospodaření firmy přehouplo do zisku.

O Hartenbergu

Hartenberg spadá pod firmu SynBiol. Její akcie a rovněž akcie společnosti Agrofert vložil Babiš předloni v únoru kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

„V roce 2018 bude už zisk ve stovkách milionů korun,“ řekl Janov. „Měli jsme více výnosů z jednotlivých projektů – dividendy, úrokové výnosy,“ dodal.

Kupující BHS Real Estate Fund je fond kvalifikovaných investorů, založený obchodníkem s cennými papíry BH Securities, podle českého právního řádu a administrovaný investiční společností Amista.

Investoři mají možnost zhodnotit peníze ve fondu prostřednictvím investic do komerčních nemovitostí, primárně do kancelářských budov na území Česka a Slovenska. V roce 2018 fond koupil kancelářskou budovu Oregon House v Praze 5 na Zličíně.

„Komerční nemovitosti poskytují, v porovnání s těmi rezidenčními, atraktivní výnos z nájmů,“ uvedl za zakladatele fondu BHS Pavel Borovička.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme