Rafinerii PKN Orlen stojí zákaz dodávek ruské ropy miliony dolarů denně, ředitel chce přísnější sankce

Zákaz dodávek ruské ropy stojí polskou rafinerskou společnost PKN Orlen miliony dolarů denně. Firma uvádí, že má problém shánět alternativní dodávky pro svou českou rafinerii v Litvínově, píše na svém webu deník Financial Times. Podle generálního ředitele polské firmy Daniela Obajteka by protiruské sankce měly být přísnější.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rafinerka PKN Orlen přichází o miliony dolarů denně

Rafinerka PKN Orlen přichází o miliony dolarů denně | Zdroj: Profimedia

Obajtek mluví o ztrátě asi 27 milionů dolarů (bezmála 573 milionů Kč) denně. Na vině je podle něj cenový rozdíl asi 30 dolarů za barel mezi levnější ruskou ropou a alternativními dodávkami.

,Vypraná‘ ruská ropa přes sankce stále putuje do zemí Unie nebo G7. Kupují ji od států bez zákazu dovozu

Číst článek

„Nenazýval bych to ztrátou: jde o nepodporování Ruska. Toto jsou tržní náklady a platí pro každou společnost, která nedováží ropu z Ruska,“ řekl Obajtek britskému listu.

Dodal nicméně, že jeho podnik stále používá ruskou ropu přiváděnou potrubím přes síť Družba pro českou rafinerii v Litvínově, na kterou se dosud nevztahovaly sankce, a to přesto, že vláda ve Varšavě prosazuje přísnější sankce Evropské unie vůči Moskvě.

„Kompletní náhrada ruské ropy vyžaduje zlepšení logistiky dodávek ropy, na čemž pracujeme s českou vládou,“ řekl Obajtek Financial Times.

Orlen také pokračoval v dovozu ruské ropy na svůj domácí trh až do února. A to navzdory původnímu příslibu Polska zastavit dovoz ruské ropy do konce loňského roku. Minulý měsíc Orlen oznámil, že ukončil svou poslední smlouvu s ruskou společností Tatněfť s tím, že to nemohl udělat dříve, aniž by riskoval ruskou žalobu za porušení podmínek smlouvy.

Po moři ne, po souši ano

Evropská unie v loňském roce zakázala dovoz ropy z Ruska po moři. Do zákazu ale nezahrnula ropu přepravovanou po souši přes síť ropovodů Družba, která spojuje Rusko s Polskem a několika dalšími zeměmi Unie včetně Slovenska a České republiky.

V Rusku poblíž Krymu vzplál sklad s ropnými produkty po ‚pádu‘ bezpilotního letounu

Číst článek

Zatímco Orlen se sám snaží stát se na Rusku nezávislým, tak ruské ropné společnosti podle Obajteka stále „zaplavují Evropu petrochemickými produkty“ a dalšími ropnými deriváty navzdory sankcím Evropské unie, které mají snížit schopnost Ruska financovat válku na Ukrajině.

Vyjmenoval několik mezer, které umožnily ruskému ropnému sektoru nadále vydělávat „slušné peníze“ z Evropské unie. Konkrétní důkazy o porušování sankcí ale neuvedl.

„Shrneme-li to, myslím si, že sankce by měly být přísnější. Neměl by to být jen trik, jak zlepšit mediální obraz Evropy,“ řekl Obajtek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme