Oslavy nového roku budou ve Španělsku kvůli krizi střídmé

Slunečné pláže, dobrý fotbal a bezstarostní a veselí obyvatelé – tak jsme viděli Španělsko dříve. Z oblíbené turistické destinace, se ale následkem krize stala země strádající a problematická, s největší nezaměstnaností v Evropě a každodenními protesty občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělé jsou nespokojení a nemůžou najít práci. Řada z nich proto odchází do Německa (ilustrační foto) | Foto: David Koubek

Nejhorší je na krizi podle spolupracovnice Českého rozhlasu Lubici Zlochové nedostatek práce:

„Když nedávno otevírali v Malaze metro, bylo volných 90 pracovních míst, na které se hlásilo 34 tisíc lidí. A tak je to stále. Vždy, když je nějaká nabídka pracovního místa, je v zápětí 700 uchazečů. Najít si tu práci je těžší, než vyhrát v loterii.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O životě ve Španělsku mluvila spolupracovnice ČRo Lubica Zlochová

Lidé, kteří jsou bez práce a peněz, upadají do depresí. Nejen starší lidé, ale i mladí se cítí nepotřební a bez budoucnosti.

„Předtím sem za prací chodily stovky tisíc imigrantů. Bilance se změnila natolik, že už víc Španělů musí emigrovat za prací do zahraničí. Víc lidí tedy odchází, než přichází,“ říká Zlochová.

Silvestr se sice v zemi slavit bude, ale podle Zlochové není cítit taková radost jako v předchozích letech.

„Oslavovat se bude, ale určitě ne tak masově, v mnohých rodinách střídmě,“ dodává Lubica Zlochová, která ve Španělsku žije řadu let.

Do Španělska začala cestovat od roku 1992, kdy země pořádala olympiádu v Barceloně a světovou výstavu v Seville.“

„Bylo cítit, že to tu pulzuje, lidi chytili dech a bude to tu prosperovat,“ říká Zlochová.

Poté byly problematické roky 1995 a 1996. Vše se ale nastartovalo až do roku 2008, kdy začala krize.

„Bylo to tu na první pohled všechno v pořádku, vše fungovalo a rozvíjelo se. Teď to tu jde rapidně dolů. Občas mám pocit, že z této země nezůstane kámen na kameni,“ dodává Zlochová.

Ľubica Zlochová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme