‚Nejprudší pokles v historii.‘ Osobní letecká doprava v USA se propadla na úroveň z roku 1984

Objem osobní letecké dopravy ve Spojených státech se vloni kvůli pandemii covidu-19 propadl o zhruba 60 procent a dostal se na nejnižší úroveň od roku 1984. Oznámilo to americké ministerstvo dopravy. Počet cestujících se snížil na 368 milionů z předloňských 923 milionů.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 737 MAX zatím minimálně do zimy nebude létat

Osobní letecká doprava v USA se propadla na úroveň z roku 1984 | Foto: Lindsey Wasson | Zdroj: Reuters

Sdružení Airlines for America uvedlo, že devět největších amerických leteckých společností v loňském roce prodělalo 46 miliard dolarů (980 miliard Kč). Předpovědělo rovněž, že objem osobní přepravy se na úroveň z období před příchodem pandemie nevrátí dříve než v roce 2023.

Pilotům kvůli koronaviru hrozí, že nenajdou práci. Výcvik v Česku je přitom stojí asi dva miliony korun

Číst článek

V samotném prosinci se osobní letecká doprava v USA meziročně snížila o 62 procent. Podle aerolinek vykazovala více než 60procentní pokles i začátkem letošního roku. Američané stále nemohou cestovat do řady evropských i dalších zemí, aerolinky se navíc nadále potýkají s prudkým poklesem služebních cest.

Nový balík stimulačních opatření v celkové hodnotě 1,9 bilionu dolarů, který navrhl prezident Joe Biden a který ještě musí schválit Kongres, zahrnuje 14 miliard dolarů na poskytování příspěvků na mzdy zaměstnanců amerických aerolinek.

Kongres již dříve na tento účel schválil 40 miliard dolarů, dalších 25 miliard dolarů pak aerolinky dostaly k dispozici ve formě půjček s nízkými úroky, napsala agentura Reuters.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) začátkem února uvedlo, že globální letecká osobní doprava se v loňském roce kvůli pandemii propadla o dvě třetiny, a utrpěla tak nejprudší pokles v historii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme