Po třech týdnech ostravská ocelárna částečně obnovuje provoz. O práci přijde přes 300 zaměstnanců

Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machiner, která je od 19. března v úpadku, obnovila chod provozu těžké mechaniky a připravuje oživení výroby v ocelárně. Bude ale propouštět, zruší přibližně 350 pracovních míst. V pondělí to oznámil mluvčí společnosti Jaroslav Martínek. Předseda představenstva Jaromir Schmid uvedl, že podnik přes mnohé provedené změny v současné podobě není schopen přežít.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba oceli (ilustrační foto)

Výroba oceli (ilustrační foto) | Foto: Ina Fassbender | Zdroj: Reuters

„Některé části firmy jsou životaschopné a budou dál fungovat, některé ale v současných podmínkách na trhu nejsou zachranitelné. Ty je bohužel nutné uzavřít a s jejich zaměstnanci se rozloučit, a to se všemi náležitostmi, které jim náleží dle kolektivní smlouvy a české legislativy,“ uvedl předseda představenstva Jaromir Schmid.

Rychlotesty na koronavirus z Číny mají podle krajské hygieničky chybovost až 80 procent

Číst článek

Firma byla dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Výroba se ve společnosti Vítkovice Heavy Machiner zastavila zhruba před třemi týdny, kdy dodavatelé energií firmě odpojili elektřinu a teplou vodu. Představenstvo firmy na ni samo podalo insolvenční návrh. Podnik má přibližně 800 zaměstnanců, kteří zůstali doma s 80 procenty mzdy.

Nyní se část zaměstnanců vrátila do práce. „Pozitivní zpráva je, že se podařilo obnovit provoz těžké mechaniky včetně dodávky energií a médií. Společnost tak může pokračovat v plnění rozpracovaných zakázek. Do konce dubna by měl být obnoven provoz ocelárny,“ uvedl mluvčí Jaroslav Martínek.

Následovat by mělo obnovení provozu kovárny a obručárny. „Ty ale nebude provozovat společnost přímo, ale nová společnost, která si obě části pronajme od insolvenčního správce. Trvale bude ukončen provoz slévárny, formovny a čistírny, které jsou zcela nerentabilní a nekonkurenceschopné,“ řekl mluvčí.

Na bezdomovci v Ostravě vzplál oděv, muž utrpěl vážné popáleniny a byl uveden do umělého spánku

Číst článek

Propouštět bude firma ve všech částech. Kvůli pandemii koronaviru pošle výpovědi poštou.

Vítkovice Heavy Machiner jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Jednou už v úpadku skončily, před dvěma lety, kdy firma ještě patřila do strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka. Během reorganizace tehdy firmu postupně převzala společnost SPV VTK zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada. Díky tomu, že do společnosti vložil peníze a zajistil její financování, mohl podnik obnovit výrobu. Nyní je většinovým vlastníkem Strnadův holding CE Power Industries.

Schmid uvedl, že hlavní akcionáři provoz Vítkovice Heavy Machiner dotovali. „Nepřinášel jim žádné zisky. Bez nich by společnost již dva roky nefungovala a šance na záchranu části provozů, na které nyní pracujeme, by byla daleko nižší,“ dodal předseda představenstva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme