Živnostníci mají výhrady k jednorázové výplatě. Chybí jim strategie a výhled pomoci do dalších měsíců

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 tisíc korun. Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun. Pro některé jsou podmínky omezující, dalším chybí strategie a výhled pomoci do dalších měsíců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zdanitelný příjem 180 tisíc Kč je podmínkou pro OSVČ, které podnikaly celé zdaňovací období 2019. „V případě, že OSVČ nepodnikala celé období loňského roku, musí splnit podmínku v přepočtu alespoň 15 tisíc Kč měsíčně,“ uvedl Tomáš Weiss z tiskového odboru ministerstva financí.

Návrh zákona podle něj garantuje, že bonus nebude použit na případné nedoplatky u správce daně, na dluh na zdravotním či sociálním pojištění a že nepodléhá výkonu rozhodnutí a exekuci. Peníze je také možné čerpat souběžně s vyplácením ošetřovného.

Živnostníci postižení opatřeními proti koronaviru dostanou jednorázově 25 tisíc korun

Číst článek

Nelze ale nárokovat výplatu 25 tisíc korun a zároveň podporu v nezaměstnanosti. „V rámci úpravy je stanoveno, že pro příjmově testované nepojistné sociální dávky půjde v případě kompenzačního bonusu o rozhodný příjem, tedy ovlivní nárok na dávku a její výši,“ dodal Weiss.

„Vláda dala živnostníkům pozdě a pouze jednorázovou podporu 25 tisíc korun. Považujeme to za nehorázné přehlížení existenčních potíží živnostníků, kteří si tyto existenční potíže sami nezavinili,“ řekl předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Při srovnání s podporou, kterou dostanou zaměstnanci prostřednictvím programu Antivirus a kurzarbeitu, je podle něj zřejmé, že vláda nechrání občany, ale dělá politiku. Vláda likviduje české malé a střední podnikání, dodal.

Asociace malých a středních podniků považuje 25 tisíc za vstřícný krok vlády směrem k OSVČ. Vítá, že podpora je rozšířena i na vedlejší činnost a svobodná povolání. Nejsou však známy prováděcí předpisy, proto se podle ní neví, jak se bude porovnávat tržba. Živnostníkům mohl sice růst obrat, ale měli nižší marže díky enormně rostoucím cenám vstupů. Zásadním požadavkem podnikatelů nyní je mechanismus výhledu minimálně na tři měsíce, jako je tomu v zahraničí, podotkla prezidentka asociace Eva Svobodová.

Předseda rady Asociace nezávislých divadel Štěpán Kubišta ve středu řekl, že vládní návrh na jednorázové vyplacení 25 tisíc korun je pro velkou skupinu OSVČ omezující. Asociace později na svém webu uvedla, že meziroční srovnání nevypovídá v případě kulturních neziskových organizací o reálné finanční situaci OSVČ, protože práce v sektoru nemá pravidelný charakter, honoráře jsou vypláceny zpětně na základě smluv či faktur.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme