Oznámení výměny postů Putina a Medveděva trhy neovlivnilo

Premiér Putin na místo prezidenta Medveděva, Dmitrij Medveděv na místo Vladimíra Putina. Tak má vypadat Rusko po březnových prezidentských volbách. O víkendu to oznámil ruský prezident Dmitrij Medveděv na sjezdu vládní strany Jednotné Rusko. Ministru financí Alexeji Kudrinovi se to ale nelíbí. Mezinárodními investory respektovaný Kudrin včera oznámil, že pokud na zmíněná mocenská škatulata dojde, nebude součástí příští vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský premiér Vladimir Putin (vlevo) a prezident Dmitrij Medveděv mávají na sobotním sjezdu vládní strany Jednotné Rusko v Moskvě | Zdroj: ČTK

Ruský trh ale informace příliš neovlivnila. Podle analytika makléřské společnosti X Trade Brokers Jiřího Tylečka působí trhu a rublu problémy především evropská dluhová krize.

"Výsledky z trhu nejsou zatím úplně jednoznačné. Kurz rublu relativně silně ztrácí, a to k oběma hlavním světovým měnám. Jak k euru, tak dolaru. Hlavní akciový index se zatím drží kolem pátečních minim," řekl ve Světě o osmé na Rádiu Česko a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty ekonomiky ve Světě o osmé na Rádiu Česko byli analytik makléřské společnosti X Trade Brokers Jiří Tyleček a výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky s Ruskem František Masopust

"Každopádně si myslím, že by bylo chybou vidět vliv na dění na trzích pouze v ruské politice. Situace na globálních finančních trzích se v posledních dnech prudce zhoršila, velkou roli hraje evropská dluhová krize."

Podle Tylečka se navíc dají možné reakce na víkendové oznámení budoucí výměny tandemu Putin-Medveděv čekat až dnes, protože trhy byly o víkendu zavřené.

Jiří Tyleček také dodal, že investoři mají rádi stabilitu, a od Vladimira Putina a Dmitrije Medveděva vědí, co čekat. Dlouhodobě má ale vládnutí dvou politiků a jejich vyměňování na postech daleko k demokracii, a to podle Tylečka přináší negativní efekt.

Výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky s Ruskem František Masopust souhlasí s Jiřím Tylečkem v tom, že je potřeba především stabilita, a proto Vladimira Putina na postu ruského prezidenta uvítá. "Pokud se Putin stane opět prezidentem, já v tom vidím jedině pozitivum," uvedl ve Světě o osmé.

Záměna podle něj nahrává stabilitě, a tu potřebují jak investoři, tak exportéři.

Roman Chlupatý, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme