Pád českého průmyslu se zpomalil

V červnu u nás průmyslová produkce oproti minulému roku klesla o 12 %. Vyplývá to z předběžných údajů statistického úřadu. Někteří analytici už začínají mluvit o tom, že se průmysl možná odráží ode dna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní hala | Foto: Jan Rosenauer

Ještě v květnu se výroba propadala o 22 procent. K tak velkým poklesům by podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa už v dalších měsících docházet nemělo. "To nejhorší bychom už měli mít za sebou. I v dalších měsících bude docházet ke zlepšení, " uvedl Škop.

Našemu průmyslu prospívá také zavedení takzvaného šrotovného v okolních zemích. Podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela mají české podniky to nejhorší už pravděpodobně za sebou a začíná jim přibývat nových zakázek.

Průmysl v eurozóně se podle ekonomů odrazil ode dna už v květnu. Například v Německu, které je naším hlavním obchodním partnerem, vzrostla průmyslová produkce oproti minulému měsíci skoro o čtyři procenta.

I přes pozitivní signály ale zatím analytici považují za předčasné vyhlašovat konec recese. Odhadují, že za celý rok bude pokles průmyslové výroby dvouciferný.

Ekonomika se bude z recese dostávat jen pomalu

Ekonomové z jsou přesvědčeni, že se celé české hospodářství bude z recese vzpamatovávat jen pomalu. Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka se česká ekonomika dotkla svého pomyslného dna už v lednu, zatím se ale nedá říci, kdy se z něj odpíchne.

"My na tom dně dneska určitě jsme, ekonomika se na něj dostala už v lednu a od té doby v podstatě stagnuje. Pokud vůbec nastane letos nějaké oživení, tak bude pomalé a i v příštím roce očekáváme tempo růstu v nejlepším případě někde okolo jednoho procenta," řekl Mertlík.

Ještě příští rok bude podle ekonomů pro Česko nepříjemný a to především kvůli vysokému nárůstu nezaměstnanosti. Lidí bez práce totiž bude přibývat i v době, kdy se ekonomika pomalu začne vracet k růstu. Podle analýzy Raiffeisenbank se počty nezaměstnaných budou v celém příštím roce držet nad půlmilionovou hranicí.

Přečtěte si také:
Český průmysl dál klesá, nepomohlo ani šrotovné
Nezaměstnanost stále roste, průmysl i stavebnictví ale zmírňují propad
Propad průmyslu se prohlubuje, klesly také tržby v obchodech
Průmyslová výroba v lednu klesla o 23 procenta

Igor Maňour, Tomáš Medek, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme