Pádu USA z ‚fiskálního útesu‘ má zabránit schůzka lídrů Kongresu

Americký prezident Barack Obama si pozval kvůli hrozící rozpočtové krizi lídry Kongresu. Narychlo svolaná schůzka v Bílém domě by měla na poslední chvíli odvrátit zvýšení daní a škrty, které by měly platit od začátku roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barack Obama je pohnutý událostmi v connecticutském Newtownu | Zdroj: Reuters

Americký prezident se s lídry republikánů a demokratů obou komor Kongresu schází jen pár kroků od takzvaného fiskálního útesu. Konec daňových úlev, které zavedl George Bush, a automatické utahování rozpočtových kohoutků, by mohlo shodit Spojené státy do recese. To by mělo následky i pro celosvětovou ekonomiku.

Barack Obama kvůli jednání předčasně ukončil svou vánoční dovolenou. Demokraté i republikáni zatím před schůzkou vyčkávají, s čím druhá strana přijde. Zatím se neshodnou, jak vybrat víc peněz. Sporné je hlavně zvyšování daní pro nejbohatší.

Na daňových úlevách se loni dohodli republikáni i demokraté, aby podpořili americkou ekonomiku. Opatření vyprší 1. ledna 2013, pokud Kongres neurčí jinak. Ve stejnou dobu by měla vstoupit v platnost i úsporná opatření.

Zadlužení Spojených států v poslední době prudce rostlo. Státní dluh USA přesahuje rekordních 16,3 bilionu dolarů.

Igor Maňour, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme