Palas bude v Bruselu žádat dotaci na vývoz obilí

S napětím čekají čeští zemědělci na výsledky dnešního jednání ministrů zemědělství EU v Bruselu. Na schůzku míří i český šéf resortu Jaroslav Palas. Ministři budou jednat s výrobci cukru z rozvojových zemí o reformě cukerního pořádku. Palas chce navíc jednat s evropskou komisařkou Mariann Fischerovou-Bölovou o mléčných kvótách a intervenčním nákupu obilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kombajn sklízí obilí | Foto: Jan Rosenauer

Loňská sklizeň obilí v tuzemsku byla rekordní a její přebytek se odhaduje zhruba na dva miliony tun. Podle Palase jsou suchozemské státy v nevýhodě, protože mají vyšší náklady při dopravě obilí do přístavů.

"Chceme, aby nás Evropská unie zvýhodnila vzhledem k tomu, že máme větší přepravní vzdálenosti. Přeprava jedné tuny obilí do přístavu představuje 20 až 30 euro a my požadujeme, aby nám část těchto nákladů Evropská unie uhradila. My navrhujeme polovinu. Tím bychom srovnali krok s ostatními zeměmi," řekl Radiožurnálu Palas.

V otázce regulace evropského trhu s cukrem nesouhlasí česká strana s navrženým krácením národních výrobních limitů. Reforma má pomoci splnit pravidla Světové obchodní organizace i snížit ceny pro evropské spotřebitele, kteří za něj platí třikrát více než na světovém trhu. Česká republika by však kvůli reformě přišla o export a ztratila i část kvóty pro domácí spotřebu. Z vývozce by se stala dovozcem cukru.

Ministr chce s Fischerovou-Bölovou také projednat možnost zvýšení české kvóty na produkci mléka o zhruba 55 milionů litrů z rezervy. Česká republika má zatím limit asi 2,6 miliardy litrů.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme