Palas slíbil zemědělcům vyšší přímé platby

Čeští zemědělci dostanou vyšší přímé platby. Ministr Jaroslav Palas jim přislíbil jejich dorovnání až na 52 procent úrovně, která je běžná v Evropské unii. Zemědělci to vítají, avšak upozorňují na to, že stále budou proti evropským rolníkům diskriminováni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žně | Foto: Jan Rosenauer

Čeští zemědělci dostanou v letošním roce z Evropské unie přímé platby na úrovni 25 procent přímých plateb běžných v unii. K tomu jim stát může na základě přístupových dohod dotace doplatit, avšak maximálně na 55 procent. Dosud se hovořilo o 48 procentech - dnes ministr Palas slíbil o čtyři procenta více. "Mám určité možnosti přesunu finančních prostředků v rámci kapitoly, která je 25 miliard."

Zemědělci slíbené zvýšení dotací vítají. Prezident Agrární komory Václav Hlaváček je ale přesvědčen, že by stát zvládl i dorovnání na povolených 55 procent. "To zas není taková částka, která by ohrozila státní rozpočet."

Hlaváček připomněl, že naši zemědělci budou oproti svým evropským kolegům v nejbližších letech škodní. Mají sice nižší náklady na pracovní sílu, nižší nájem i daň z půdy, ceny ale podle něj půjdou nahoru rychleji, než budou narůstat dotace.

Stejně vysoké přímé platby budou naši a evropští zemědělci dostávat až od roku 2013.

Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme