Dvanáct tisíc kusů, 373 kilogramů zlata. Česká národní banka vydala pamětní minci ke 100 letům republiky

Od úterý můžete při placení narazit na dvacetikorunu, která má na rubové straně místo svatého Václava například podobiznu Tomáše Garrigua Masaryka. Je to jedna ze speciálních mincí, které Česká národní banka vydala ke stému výročí založení Československa. Opravdovým unikátem je potom nová pamětní mince z ryzího zlata.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětní mince je z ryzího zlata, má průměr 34 milimetrů a hmotnost 31,1 gramu. To je takzvaná trojská unce. Při ražení pamětních mincí je potřeba tlak nejméně 180 tun a je potřeba dvou až tří úderů, aby se zlato správně „rozstříklo“ do všech míst, jak popsal reportérovi Radiožurnálu, který sledoval výrobu pamětních mincí, seřizovač lisu v České mincovně Michal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká národní banka vydala pamětní minci ke 100 letům republiky. Poslechněte si reportáž Tomáše Jelena přímo z mincovny, ve které byly mince vyraženy.

Po obou stranách jsou s neuvěřitelným smyslem pro detail vyobrazené symboly české státnosti. Veliký státní znak z období první republiky, heraldická zvířata Čech, Moravy a Slezska ve velké koruně lípy nebo mikroskopické podpisy Masaryka, Beneše a Štefánika.

„To je takové moje specifikum, že jsem takový hračička. Samozřejmě dělám to pod velkou zvětšovací lupou speciálními jemnými nástroji. Je to krása, že to je tak významné výročí. A to mi dělá obrovskou radost,“ řekl Radiožurnálu na slavnostním představení pamětní mince autor návrhu – akademický malíř Vladimír Pavlica.

Zlaté pamětní mince s nominální hodnotou 10 tisíc korun vydává Česká národní banka jen při zvláštních příležitostech. „V tomto pětiletém období, které máme v letech 2016 až 2020, vydáváme takovéto mimořádné zlaté mince dvě. Druhá bude v březnu příštího roku ke stému výročí vyhlášení československé měny,“ popsal Jaroslav Moravec z České národní banky.

Na prodej je omezený počet 12 tisíc zlatých mincí. Na jejich výrobu spotřebovali v České mincovně 373 kilogramů ryzího zlata.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme