Panasonic končí s výrobou na Žatecku. O práci přijde 600 lidí
Panasonic končí s výrobou v průmyslové zóně Triangle na Žatecku. V kraji s nejvyšší nezaměstnaností tak přijde o práci dalších šest stovek lidí. Japonská firma vyráběla v zóně od roku 2007 LCD panely.
Zástupci Panasoniku dnes potvrdili, že firma do konce roku skutečně propustí přes 600 zaměstnanců.
Zavření továrny vysvětluje strategickými důvody - místo televizorů se chce více zaměřit na maloformátové panely.
Úřad práce už oznámil, že v Trianglu zřídí v druhé polovině prosince detašované pracoviště, které pomůže propouštěným hledat nového zaměstnání. Nebude to ale jednoduché.
Jaký dopad bude mít odchod Panasoniku z průmyslové zóny Triangl, vysvětlovala ve Stalo se dnes dosluhující hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová
„Dva noví investoři, kteří přišli do zóny a budou vyrábět autodíly, chtějí kvalifikované dělníky a rekvalifikace u některých bude velmi obtížná, aby přešli na tuto novou výrobu. Nehledě na to, že noví investoři nevytvoří takový počet míst,“ upozornila dosluhující hejtmanka Ústeckého kraje z ČSSD Jana Vaňhová.
Jedna z největších průmyslových zón v Česku funguje na ploše bývalého letiště u Žatce už šest let, ale zatím zůstává za očekáváním.
Triangle měl stát 1,3 miliardy korun a nabídnout 13 tisíc pracovních míst. V současné době tam pracuje asi 1020 lidí, z nichž 600 končí v Panasoniku ke konci roku. Náklady se už přitom vyšplhaly na 2,5 miliardy korun.
Panasonic zhruba třemi lety převzal v zóně Triangle objekt po jiné japonské firmě Hitachi, která tam vyráběla především plazmové televize. Žatecká továrna dodávala panely do továrny na televizory v Plzni, tam ale výroba podle vyjádření firmy zůstává, jen s jinými dodavateli.