Papandreu se snaží přesvědčit Němce, že Řecko reformy zvládne

Řecký premiér si je jistý, že jeho země překoná současnou krizi. Prohlásil to dnes v Berlíně před zástupci německého průmyslu. Podle Papandrea jsou ale Řekové frustrováni neustálou kritikou a nedůvěrou, které jim dává evropské společenství najevo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Jorgos Papandreu před zástupci německého průmyslu | Zdroj: Reuters

"Tato krize nás musí sjednotit a Evropa z ní musí vyjít silnější. Jsem přesvědčený, že Řecko v příštích letech projde stejnou transformací jako Německo na začátku 90.let," prohlásil dnes před zástupci německého průmyslu řecký premiér a použil slogan amerického prezidenta Baracka Obamy "Yes, we can! Dokážeme to".

Podle britské rozhlasové společnosti BBC vzniká nový plán na záchranu Řecka. Počítá s odpisem 50 procent řeckých dluhů a posílením Evropského fondu finanční stability až na 2 biliony eur. Podle místopředsedy Evropského parlamentu Libora Roučka z ČSSD je přinejmenším posílení fondu finanční stability nereálné.

"2 biliony eur je nereálné, je to politicky nereálné. Čili my můžeme mluvit někde mezi 500 miliardami a jedním bilionem. A pokud jde o odpis, začíná se čím dál tím více mluvit o 50 procentech. Ano já myslím, že to jedna z alternativ je, které se stále více nyní propracovává. Uvidíme, s jakým výsledkem," řekl Rouček Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byl zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Shoda na záchraně Řecka se stále hledá, ani v Evropském parlamentu nebude jednoduché se na tom dohodnout. O vyloučení Řecka z eurozóny podle Roučka nikdo neuvažuje, europoslanec Jan Zahradil si ale myslí něco jiného.

"Já myslím, že dříve nebo později k tomu stejně dojde, a možná i u některých dalších zemí. Trhy jsou nemilosrdné, politici se mohou třeba stavět na hlavu a přijímat různé záchranné balíčky a vyhlašovat různé deklarace o těch nebo oněch opatřeních, ale trhy si to prostě zhodnotí a řeknou si samy, jestli to bylo dostatečné nebo nebylo. Jak je vidět v tuto chvíli, tak reakce trhů jsou takové, že euro je stále ještě v krizi a že cesta ven není vidět," prohlásil Zahradil.

Dva dny před hlasováním ve spolkovém sněmu o navýšení pomoci Řecku přijel řecký premiér do Berlína na nelehkou misi. Před zástupci německého hospodářské komory důrazně prohlásil, že překonání krize může sice trvat roky, ale Řecko splní všechny závazky. Podle Papandrea jeho země není chudá, jen byla špatně řízená.

O schopnostech Řeků utáhnout si opasky a zvládnout reformy ale v Německu pochybují mnozí.

V Berlíně dnes Papandreu povečeří s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Na programu budou právě řecké dluhy a další mezinárodní pomoc a Papandreu doufá, že neodjede s prázdnou.

Pomůže Japonsko a Čína

Nově do hry o budoucnost eurozóny vstupuje Japonsko. Oznámilo, že zvažuje pomoc Řecku.

Důvodem je podle zahraničně-politického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka propojení světových ekonomik. Pokud se totiž nebude dařit eurozóně, může se to přenést i do Japonska.

Druhým důvodem je potřeba, aby Evropa byla silná a mohla dále kupovat japonské výrobky. Japonsko má také zájem na tom, aby z Evropy neodcházeli investoři a neinvestovali do japonských aktiv. Posílilo by to totiž japonskou měnu, proti čemuž Japonci bojují. Zdražilo by tak japonské zboží na vývoz a to by bylo méně konkurenceschopné.

Japonsko se tak podle Slezáka pravděpodobně chystá k odkupu řeckých dluhopisů, jako to udělalo dříve v případě Irska.

Pomoc Řecku ohlásila i Čína. Obě země podle Milana Slezáka spojuje starost o to, aby Evropa byla ekonomicky zdravá a měla na to kupovat japonské a čínské výrobky.

Na druhou stranu Čína může chtít ekonomickými prostředky rozšiřovat svůj politický vliv v Evropě. Čína má prý také hodně finančních rezerv, které byla zvyklá investovat do amerických dluhopisů. Nechce být ale závislá jen na americké ekonomice, a proto chce investovat od Evropy. Stabilita v Evropě je tedy důležitá, aby Čína o své investice nepřišla.

Klára Stejskalová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme