Papež pověřil svého osobního sekretáře dohledem nad vatikánskou bankou

Vatikánskou banku už od dob jejího vzniku provázelo označení nejtajemnější finanční ústav na světě. To ale s sebou postupem let neslo stále více podezření z nekalých praktik. Snaží se to změnit papež František. Včera oznámil další krok ve svém tažení za zprůhledněním peněžních toků katolické církve přes tuto instituci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František při nedávné generální audienci | Zdroj: ČTK

Papež zpřísnil kontrolu a dal najevo, že chce opravdu držet hospodaření banky ve svých vlastních rukou. Pověřil svého osobního sekretáře dohledem nad aktivitami vatikánské banky.

Pětapadesátiletý tajemník Alfred Xuereb je maltský prelát a má za úkol informovat papeže o činnosti dvou komisí, které na banku dohlížejí. A také o případných akcích, které je v bance nutno podniknout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vatikánskou banku a nejnovější dění kolem ní představila Jitka Hanžlová

Papež František má zájem i o průhlednost banky. 1. října zveřejnil Vatikán vůbec poprvé v historii roční hospodářské výsledky své banky. Podle zprávy stoupl loni čistý zisk na 86 a půl milionů eur - což je téměř 2,25 miliardy korun. Byl to čtyřikrát vyšší zisk než v předcházejícím roce.

Kromě toho nechal papež František v zájmu větší transparentnosti vytvořit internetové stránky banky.

Zpřístupnění hospodářských výsledků

Zveřejnění hospodářských výsledků a otevření internetových stránek vatikánské banky označují experti za nebývalé, protože katolická církev vždy říkala, že to není banka. A že se nemusí podřizovat bankovním regulím.

Je to vlastně instituce, které se správně říká Ústav pro věci víry. Vznikla v roce 1942. Její kapitál převyšuje šest miliard eur a spravuje na 33 tisíc účtů.

Ústav pro věci víry Svatého stolce, obecně známý jako vatikánská banka, spravuje peníze Svatého stolce i dalších katolických organizací po celém světě. Její čistý zisk loni vzrostl na 86,6 milionu eur.

Loni se ovšem začalo ukazovat, že se tento ústav chová podobně jako banka a nabízí svým klientům služby, týkající se správy jejich majetku. Loni na poplatcích za tyto služby a za poskytování půjček vydělal přes 12 milionů eur.

Ještě před tím, než se papež František začal snažit převzít kontrolu nad vatikánskou bankou a zprůhlednit její fungování, se objevila řada podezření. Například že banka pere špinavé peníze a provádí podezřelé nelegální operace.

V 80. letech vyšly najevo kontakty pracovníků vatikánské banky s několika lidmi z italského podsvětí včetně drogových dealerů a obchodníků se zbraněmi. A před odchodem minulého papeže se objevila podezření, že někteří členové kurie berou úplatky za to, že zprostředkují audienci u hlavy církve.

Hned na začátku práce dvou kontrolních komisí odešli generální ředitel a jeho zástupce. A banku teď vede člen Řádu maltézských rytířů Němec Ernst von Freyberg. Ten má velké zkušenosti z loďařského průmyslu.

A papež František je zřejmě s jeho prací spokojen. Ovšem zjevně se řídí heslem: důvěřuj, ale prověřuj.

Cesta smíření a Vatikán | Foto: Jan Rosenauer

Jitka Hanžlová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme