Papírové padesátikoruny končí, platit budeme jen mincemi

Papírovou padesátikorunou s portrétem svaté Anežky České dnes zaplatíme naposledy. Od zítřka bankovky v peněžním oběhu plně nahradí už používané mince stejné hodnoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Padesátikoruny | Foto: Tomáš Adamec

Padesátikorunou platili Češi už v roce 1919, od té doby měla bankovka 13 podob. Tu poslední s Anežkou Českou navrhl výtvarník Oldřich Kulhánek, do oběhu přišla v roce 1993, po měnové odluce se Slovenskem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papírové padesátikoruny končí - podrobnosti od Jaroslava Skalického

O osudu papírové padesátikoruny rozhodly zase jen peníze. Mince mají v porovnání s bankovkami několikanásobně delší životnost a tak je jejich výroba levnější. Ne každému ale tato výměna vyhovuje.

Rozdrcené papírové padesátikoruny slisované do briketek skončí ve spalovně. V oběhu je plně nahradí už používané mince, vyráběné ze dvou kovů, z oceli a slitiny mědi a zinku.

„Tato padesátikoruna v době svého uvedení do oběhu v roce 1993, byla prohlášena nejlepší oběžnou mincí na světě. Dostala ocenění odborníků na peněžní oběh Best trade coin,“ připomíná Marek Petruš z České národní banky.

Neplatné bankovky s Anežkou Českou budou komerční banky vyměňovat do konce března 2012, pobočky České národní banky až do roku 2017.

Igor Maňour, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme