Papírové Zlaté stránky skončí. Tištěné telefonní seznamy zmizí po 132 letech

Zlaté stránky v tištěné podobě přestanou vycházet. Tento fenomén 90. let minulého století vyjde příští rok naposledy. Po nástupu internetu totiž klesá poptávka po tištěných telefonních seznamech. Po 132 letech tak z českých domácností tyto knihy plné telefonních čísel zmizí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlaté stránky | Foto: www.zlatestranky.cz

Úplně první telefonní seznam vyšel v českých zemích v roce 1882. Tehdy pražská telefonní společnost Jana Palackého vydala první soupis svých zákazníků. Bylo v něm ovšem pouhých 98 držitelů telefonního aparátu.

Praha tehdy klidně vystačila s dvojmístnými čísly a telefonistky na ústředně znaly většinu účastníků zpaměti, takže čísla ani nebylo třeba hledat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii tištěných telefonních seznamů přiblížila redaktorka Jitka Hanžlová

Mimochodem úplně první telefon v českých zemích začal fungovat v dubnu 1881 a spojoval budovu dolu Hartmann v Ledvicích s nádražím v Duchcově u Teplic. Ve stejný rok pak byla zřízena i první telefonní linka v Praze.

Seznamy vydávaly úřední místa jako c. k. Poštovní úřad, Ředitelství pošt a telegrafů nebo Správa pošt a telekomunikací. Změna přišla v 90. letech minulého století.

„Do té doby vycházel telefonní seznam v takové té oranžové podobě, který vydával tenkrát Český Telecom. Od roku 1992 ve spolupráci s Českým Telecomem začal Mediatel vydávat knihu pod názvem Zlaté stránky,“ popsal generální ředitel Mediatelu Luboš Čipera.

Od té doby do dneška vyšlo více než 70 milionů výtisků Zlatých stránek. Inzerci v nich mělo přes 250 tisíc firem a podnikatelů.

Někdy to byla opravdu pořádně tlustá a těžká kniha. „Vím to z distribučních údajů, protože se vážily,“ uvedl marketingový ředitel Mediatelu Vladimír Buťa. „Bylo to 1,83 kilogramu, téměř dvě kila. Bylo to ke konci 90. let a byla to pražská kniha,“ dodal.

Úplně první telefonní seznam na světě vyšel ve Spojených státech v roce 1878. Měl jen 50 jmen, ale nebyla v něm ani čísla, ani adresy. Spojovatelky si účastníky pamatovaly.

Pak se v jednom městečku stalo, že vypukla epidemie spalniček a v telefonní ústředně musely náhle zaskakovat méně zkušené operátorky. Než se naučily znát všechny jménem, pomáhaly si očíslováním jednotlivých telefonních účastníků. Nápad se ujal. A od té chvíle existovaly telefonní seznamy s čísly.

Jitka Hanžlová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme