Paříž musí škrtat výdaje. Navzdory předvolebním slibům prezidenta

Francie se chystá na výrazné úspory. Podle zpráv Nejvyššího účetního dvora musí vláda najít letos šest až deset miliard eur a v příštím roce dalších třiatřicet miliard eur, aby splnila svůj slib Evropské unii v snižování rozpočtového schodku. Prezident Hollande bude muset sáhnout k nepopulárnímu kroku - snižování počtu státních zaměstnanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

François Hollande | Foto: Francois Mori | Zdroj: ČTK

Francie bude mít vážné potíže ve snaze o snížení rozpočtového deficitu. Ani velké škrty ve vládních výdajích nemusí stačit přestože Hollande slíbil, že k nim nesáhne.

Podpořit ekonomický růst dalšími investicemi za cenu dalšího zadlužení, anebo splnit slib Evropské unii a snížit rozpočtový deficit na požadovaná tři procenta HDP.

Před touto volbou stojí francouzský prezident Hollande, který bude muset,- pokud chce dodržet předvolební sliby, zvýšit daně, a to nejen těm nejbohatším.
Ale sáhnout také k nepopulárnímu propouštění v státním sektoru.

Francii navíc trápí i růst veřejného dluhu, který oslabuje ekonomický růst.

Hollande tak na základě zprávy Nejvyššího účetního dvora má velké dilema: pomoci ekonomickému růstu, ale ještě více zemi zadlužit, anebo riskovat sociální bouře snižování veřejných výdajů.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme