Páté největší britské aerolinky končí, 110 tisíc cestujících zůstalo na letištích

Britská letecká společnost Monarch Airlines nečekaně ukončila svůj provoz. Nepodařilo se jí totiž vyřešit finanční problémy, s nimiž se potýkala. Monarch jsou pátou největší leteckou společností ve Velké Británii a největšími aerolinkami, které v zemi vstoupily do konkurzu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Monarch Airlines jsou pátou největší leteckou společností ve Velké Británii a největšími aerolinkami, které v zemi vstoupily do konkurzu. | Zdroj: Reuters

Na letištích zůstává kvůli zrušeným spojům asi 110 tisíc lidí, kteří se potřebují vrátit domů. Vláda už úřad pro civilní letectví požádala, aby zajistil více než 30 letadel a postaral se o převoz klientů aerolinek zpět do vlasti.

Konkurzním správcem Monarch Airlines byla jmenována společnost KPMG. „Tlak rostoucích nákladů a větší konkurence na trhu letů na krátké vzdálenosti v Evropě přispěly k tomu, že Monarch Group prochází trvalým obdobím obchodních ztrát," řekl listu Financial Times partner společnosti KPMG Blair Nimmo.

Silná konkurence tlačí i na další evropské aerolinky a způsobuje konsolidaci v odvětví. Návrh na konkurz již v letošním roce podaly aerolinky Air Berlin a Alitalia, které nyní hledají nové investory pro část svých aktivit.

Bankrot firmy může být problémem pro největší leasingové firmy, které financují současnou flotilu aerolinek tvořenou hlavně 36 letadly Airbus. Aerolinky si také objednaly 32 letadel 737 MAX od Boeingu, žádné z nich však zatím nebylo dodáno, uvedla agentura Reuters.

Aerolinky Monarch létaly z pěti letišť v Británii do zhruba 40 destinací. Zaměstnávaly kolem 2100 osob. Firma provozovala charterové i pravidelné lety, létala mimo jiné do destinací ve Středomoří, na Kanárských ostrovech, na Kypru, v Egyptě, Řecku a Turecku.

Jakub Lucký, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme