Páteční stávka personálu Lufthansy postihne asi 100 tisíc pasažérů. Lety se ruší už dnes

Lufthansu čeká největší protest v historii letecké společnosti. Palubní personál vstoupí o půlnoci na pátek do 24hodinové stávky. Už během dneška ale bylo zrušeno asi 50 letů. Stávku by mohlo zvrátit jen společné jednání vedení firmy a odborů, to je ale prakticky vyloučené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka palubního personálu letecké společnosti Lufthansa postihla i cestující na lince mezi Frankfurtem a Prahou | Zdroj: Reuters

Po úterní osmihodinové stávce na třech německých letištích, kdy zrušení nebo výrazné zpoždění letů postihlo přes 50 tisíc lidí, se německý letecký dopravce připravuje na další protesty. Ty ale mají tentokrát trvat celých 24 hodin. Přesně o půlnoci přeruší letušky a stewardi Lufthansy práci na všech německých letištích. V tuto chvíli se čeká, že protest dopadne na bedra až stovky tisíc pasažérů.

Stávka ale ovlivnila už dnešní provoz. Lufthansa ráno zveřejnila seznam všech letů, které ruší. Jsou mezi nimi i některé dnešní spoje. Vypadlo jich více než 50, především do Spojených států amerických a Kanady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o nadcházející stávce palubního personálu Lufthansy sdělila zahraniční zpravodajka Klára Stejskalová

Už nyní najdou cestující podrobný seznam na webových stránkách Lufthansy. Předpokládá se, že během zítřka bude zrušeno víc než 1000 letů. Lufthansa se snaží co nejvíce spojů nahradit, kolem 600 by měly obsloužit dceřiné společnosti.

Kratší lety budou nahrazeny vlakovou dopravou. Německé dráhy proto na zítřek posílily některé trasy. Pasažéři by měli být průběžně informováni mailem nebo smskou, ale i během úterní stávky se stalo, že lidem jejich let přesunuli a oni se o tom vůbec nedozvěděli.

Pražské letiště v Ruzyni zruší kvůli stávce zaměstnanců Lufthansy 10 letů

Číst článek

Cestující, kteří přece jen uvíznou na letišti, se budou muset obrnit trpělivostí. Lufthansa jim poskytne občerstvení, vodu, k dispozici by měla být polní lůžka. Dají se ale očekávat problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O okolnostech zítřejší stávky personálu letecké společnosti Lufthansa informovala zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Třeba v Berlíně na lůžka vůbec nejsou prostory, v Mnichově v úterý už nestačila místa v hotelích, takže asi 350 lidí muselo přenocovat v letištní hale.

Nejdramatičtější situaci však zažívají lidé, pro které jsou německá letiště, především Frankfurt, pouze přestupní stanicí. Ti nemají ani německá víza a nezbývá jim nic jiného, než po celou dobu zůstat uvězněni uvnitř terminálu. Českých pasažérů se to ale netýká.

Stávka však byla tentokrát oznámena s předstihem, lidé se tak mohou aspoň trochu připravit a zkusit přebookovat letenky na jiný den.

Lufthansa nakonec rezignovala na pokusy zastavit stávku právní cestou. Jediné, co by protesty mohlo zvrátit, kdyby se odbory rozhodly usednout ke kulatému stolu a jednat. Podle obou stran sporu je ale šance na takový vývoj minimální.

Klára Stejskalová, Matěj Skalický, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme