Pavel Kárník

Podnikat jako knihkupec bylo pro Pavla Kárníka předem jasnou volbou. S prodejem knih totiž začínal po vyučení již před třiceti lety. Kárník provozuje knihkupectví v Kolíně od roku 1990 a název "U Kašků" připomíná, že s prodejem knih se zde začalo už před 110 lety. Kromě klasického prodeje knih provozuje půjčovnu DVD a VHS a díky počítačové evidenci nabízí i objednávky starších titulů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pave Kárník

"Doobjednávky starších titulů nám velmi pomáhají se získáváním a udržením stálé klientely," říká Pavel Kárník, který se stal Živnostníkem roku Středočeského kraje. Knihy pro něj nejsou pouhým zbožím, a právě způsob prodeje a nejrůznější akce kolem jsou podle Kárníka tím, co jej odlišuje od prodeje knih v obchodních domech či supermarketech. "Pořádáme autogramiády, o knižních novinkách týkajících se regionu informujeme v místním tisku, pořádáme různé soutěže a knihami obdarováváme ústavy sociální péče a dětské domovy v okolí," říká Kárník.

Kromě obchodu pracuje Kárník i na svém neustálém vzdělávání. Po vyučení knihkupcem vystudoval střední ekonomickou školu a v současné době je v posledním semestru studia politologie na Vysoké škole politických a společenských věd v Kolíně.

Schopnost prosadit se proti silné konkurenci prokázal například, když automobilka TPCA sháněla vybavení pro svou technickou knihovnu. "Požadované knihy jsme byli schopni sehnat do týdne," říká Kárník, který s automobilkou spolupracuje nadále.

Při svém podnikání už také musel opustit zajímavý nápad. "Provozoval jsem Knihkupectví Jiřího Ortena v jeho rodném domě v Kutné Hoře.V prodeji bylo mnoho kvalitní literatury a básní. Zákazníci si v prodejně mohli číst a k tomu dostali čaj zdarma. Tuto myšlenku jsem ovšem vydržel dotovat pouhé dva roky," dodává Kárník.

Zdroj: Hospodářské noviny

Podrobnosti o soutěži Živnostník roku 2006 a přehled všech finalistů najdete v tomto článku na stránkách ČRo 1 - Radiožurnálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme