Peníze za Unipetrol mají jít hlavně na dopravu

Polská společnost PKN Orlen zaplatí 13 miliard korun za koupi státního podílu v Unipetrolu z vlastních prostředků. Nabídku polské firmy, která o státní podíl jako jediná projevila závazný zájem, zatím přijala vláda, transakci ale ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Evropská komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo firmy Orlen | Foto: Pavel Novák

Kdy stát peníze získá a na co jsou příjmy z privatizace určeny Radiožurnálu řekl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

"Příjmy z privatizace půjdou především na Státní fond dopravní infrastruktury a část také na odstraňování ekologických škod. Předpokládáme, že stát by mohl prostředky získat do konce tohoto roku," odhadoval Zeman.

O prodeji Unipetrolu společnosti PKN Orlen rozhodla vláda. Polská firma jako jediná podala závaznou nabídku a za holding nabídla celkem 13,05 miliardy korun. Mezi nejdůležitější firmy skupiny Unipetrol patří největší provozovatel čerpacích stanic Benzina a největší tuzemský zpracovatel ropy a Česká rafinérská. Dále to jsou Chemopetrol Litvínov, Kaučuk Kralupy, Paramo a Spolana Neratovice.

Podle ministra financí Bohuslava Sobotky je polská firma solidní partner, který Unipetrolu nabízí dobrou perspektivu. "Je to významná středoevropská firma, která podniká v oblasti petrochemického průmyslu. Domnívám se že jako nabyvatel bude důležitým partnerem pro rozvoj společnosti," uvedl ministr.

Petrochemická skupina se prodávala již jednou. V prosinci 2001 rozhodla vláda Miloše Zemana, že nabídka Agrofertu, který hodlal za státní podíl v Unipetrolu dát téměř 12 miliard korun, je nejlepší. Později ale firma odmítla za Unipetrol zaplatit. Vláda Vladimíra Špidly proto soutěž zrušila a rozhodla o vypsání nového tendru.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme