USA schválily prodej vojenské techniky Tchaj-wanu. Obchod za dvě miliardy dolarů může pobouřit Čínu

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej tanků, raket a dalšího armádního vybavení Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters o tom v pondělí informoval Pentagon. Očekává se, že proti obchodu v celkové odhadované hodnotě 2,2 miliardy dolarů (46,5 miliard korun) bude protestovat Čína, která považuje ostrovní Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii.

Washington (Aktualizováno: 7:30 9. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Pentagonu schválily Spojené státy prodej vojenské techniky Tchaj-wanu. | Zdroj: Profimedia

Tchajwanská armáda na základě schváleného kontraktu může získat 250 střel Stinger, 108 tanků M1A2T Abrams, obrněná vozidla Hercules, kulomety, munici a další vojenskou techniku. Podle Pentagonu zbraní na ostrov ležící v těsné blízkosti pevninské Číny nebude znamenat změnu ve vojenské rovnováze v oblasti.

„Prodej slouží americkým zájmům prostřednictvím podpory Tchaj-wanu a jeho snah o modernizaci armády,“ uvedl Pentagon podle americké stanice CNN. „Transakce zvýší obranyschopnost Tchaj-wanu, který je klíčový pro politickou stabilitu, vojenskou rovnováhu a ekonomický růst v celém regionu.“ K prodeji se ještě může vyjádřit Kongres, který však v drtivé většině případů nemá proti obchodům schváleným ministerstvem námitky.

Obchodní dohoda s USA není zaručená, varuje Čína. Mezi zeměmi zůstávají rozpory

Číst článek

Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem jsou od nástupu tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen napjaté. Cchaj letos v březnu během návštěvy USA prohlásila, že její země má zájem o americké tanky, stíhačky F-16 a o další pokročilé zbraně.

Jakýkoliv prodej amerických zbraní Tchaj-wanu nese Čína vždy velice nelibě. Nynější zakázka by proto mohla dál zvýšit napětí mezi Washingtonem a Pekingem, které výrazně vzrostlo v souvislosti se vzájemnými obchodními spory.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme