Pět států se dohodlo na prodloužení ropovodu z Ukrajiny do Polska

Pět zemí - účastníků energetického summitu ve Vilniusu - podepsalo dohodu o vybudování energetických mostů. Ty by měly přivádět ropu a zemní plyn z kaspické oblasti do střední Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczyński | Zdroj: ČTK

Polsko, Pobaltí, Ukrajina a Zakavkazské republiky chtějí zmenšit svou závislost na ruských zdrojích. Přípravou plynovodu a ropovodu od břehů Kaspického moře se bude zabývat konsorcium Sarmatia, na jehož vzniku se dohodli prezidenti zúčastněných zemí.

"Je to podnik, který musí být v první řadě výdělečný. Má ale také obrovský politický rozměr. Spojuje země, které jsou sice od sebe vzdálené, mají ale podobnou historickou zkušenost a společný zájem," uvedl polský prezident Lech Kaczyński.

S litevským prezidentem Valdasem Adamkusem se dohodl také na propojení energetických systémů obou zemí. Polsko má zájem o podíl v nové jaderné elektrárně, která má vzniknout právě v Litvě.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme