Pětice velkých bank dostala vysoké pokuty za manipulace na devizových trzích

Až na celkových 75 miliard korun se vyšplhala pokuta pro pětici proslulých bank za manipulace na devizovém trhu. Jde o součást dohody, kterou s bankovními domy uzavřely britské, americké a švýcarské kontrolní úřady. Vyšetřování nepravostí při devizových operacích tím nekončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

HSBC | Foto: HSBC Bank

Za manipulace na trhu s použitím informací o záměrech klientů zaplatí nejvíce švýcarská banka UBS, v přepočtu skoro 15 miliard korun.

Citelný postih úřady vyměřily taky americkým bankám JP Morgan Chase a Citibank, stejně jako britským HSBC a Royal Bank of Scotland. Pokuta ještě čeká britskou Barclays, jejíž vyšetřování ještě neskončilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké banky jsou za manipulaci na devizových trzích stíhané a kolik za to zaplatí, zjišťoval zpravodaj ČRo Jiří Hošek

„Jde o vážný případ, protože veřejnost musí věřit finančním službám, které poskytují banky, a ty nás znovu zklamaly. Nejde navíc o jednorázové selhání,“ uvedl pro BBC šéf britského Úřadu pro finanční etiku Martin Wheatley.

Odhalení nepoctivého jednání na devizovém trhu v letech 2008 až 2013 vedlo k propuštění řady obchodníků a manažerů. V Británii se podle médií připravují i trestní stíhání některých osob.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme