Kellnerova PPF je o krok blíž ovládnutí televize Nova. Obchod za více než 48 miliard schválili akcionáři CME

Akcionáři CME schválili převzetí firmou PPF miliardáře Petra Kellnera. Transakci v hodnotě více než 48 miliard ještě musí schválit Evropská komise a národní regulátoři v některých zemích. Americký senátor Marco Rubio chce, aby vláda USA prověřila bezpečnostní dopady prodeje. CME provozuje televizní stanici Nova. Působí také na mediálním trhu v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku.

Hamilton (USA) (Aktualizováno: 19:31 27. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Akcionáři mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) na čtvrteční valné hromadě schválili nabídku na převzetí firmou PPF miliardáře Petra Kellnera. Vyplývá to z oznámení zveřejněného na internetových stránkách CME.

Americký senátor má nepravdivé informace, brání se Kellnerova PPF kritice

Číst článek

Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (více než 48 miliard Kč). Součástí jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova.

‚Čínský zástupce‘

Akcionáři hlasovali o dohodě den poté, co americký republikánský senátor Marco Rubio prohlásil, že chce, aby vláda USA prověřila bezpečnostní dopady prodeje. Svou žádost o prověření dohody odůvodnil vazbami firmy PPF na Čínu.

Podle něj PPF v minulosti v Česku jednala „jako čínský zástupce“. Senátor rovněž upozornil na to, že telekomunikační společnosti vlastněné firmou PPF spolupracují s čínskou firmou Huawei na rozvoji mobilních sítí páté generace (5G).

‚Trump byl vzteky bez sebe.‘ Spor USA a Velké Británie o zapojení Huawei do modernizace 5G sítí vyostřuje

Číst článek

PPF ale ve vyjádření zaslaném ČTK uvedla, že americký zákonodárce vychází z nepravdivých informací.

Podmínky dokončení transakce

CME podepsala smlouvu s dceřinými společnostmi skupiny PPF loni v říjnu. Podmínkou dokončení transakce je ale souhlas akcionářů, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde mediální společnost působí.

CME provozuje televizní stanice vedle Česka také v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Již dříve CME uvedla, že očekává, že transakce bude dokončena v polovině letošního roku.

„Vítáme souhlas akcionářů společnosti CME s transakcí. Pokračuje schvalovací proces o převzetí CME skupinou PPF. Je teď na evropských regulatorních orgánech, aby posoudily transakci, která se týká společností ve střední a východní Evropě. V procesu převzetí CME spolupracujeme se všemi zainteresovanými regulatorními institucemi a všem poskytujeme relevantní informace,“ řekla mluvčí PPF Jitka Tkadlecová.

CME zvýšila zisk o šest procent

Schválení transakce akcionáři se všeobecně očekávalo. Zhruba třetinový podíl v CME v roce 2009 koupila americká společnost Time Warner, která jej v dalších letech zvýšila těsně pod 50 procent. Firmu Time Warner později převzal americký telekomunikační gigant AT&T a přejmenoval na Warner Media. Jejím prostřednictvím v CME drží většinový podíl.

AT&T dokončila převzetí mediální firmy Time Warner, Trumpovu slibu navzdory

Číst článek

Podle mediálního experta Jana Potůčka bude zajímavý postoj antimonopolních úřadů na jednotlivých trzích, kde CME působí. Zejména kvůli propojení volně šířeného signálu, placených platforem a mobilních operátorů.

CME loni zvýšila provozní zisk o šest procent. V konstantních kurzech se zvýšil o 11 procent na 187,3 milionu dolarů. Firma také splatila dluh v objemu 150 milionů eur. V České republice CME zvýšila provozní zisk OIBDA o 7,4 procenta na 101,6 milionu dolarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme