Philip Morris v Česku loni zvýšil zisk na 3,8 miliardy. Chce vyplatit dividendu 1600 korun

Kutnohorskému výrobci tabáku Philip Morris ČR loni meziročně vzrostl čistý zisk o 10,1 procenta na 3,8 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH stouply o 15,4 procenta na 14,1 miliardy korun. Firma navrhuje vyplatit hrubou dividendu 1600 korun, včetně zhruba 220 korun z nerozděleného zisku minulých let, uvedla v úterý v pozvánce na valnou hromadu a ve výroční zprávě. Za rok 2017 akcionáři získali 1080 korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Philip Morris ČR v Česku zaměstnává přes 1000 lidí. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Celkový trh cigaret poklesl o odhadovaných 1,6 procenta v Česku a o 2,3 procenta na Slovensku. Objem domácího odbytu se snížil o 2,7 procenta na 8,6 miliardy kusů cigaret, na Slovensku o 3,7 procenta stoupl na 4,3 miliardy cigaret. Celkový kombinovaný trh cigaret a bezdýmných tabákových výrobků v Česku se zvýšil o odhadovaných 0,7 procenta a na Slovensku o 1,1 procenta.

Společnost předloni začala distribuovat na obou trzích výrobky iQOS s náplněmi Heets, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. Úroveň škodlivých a potenciálně škodlivých látek je podle firmy v těchto produktech o 90 až 95 procent nižší. Loni firma zaregistrovala 165 000 nových uživatelů v Česku a 81 000 na Slovensku. Celkem je tak registrovaných uživatelů od uvedení na trh 226 000, respektive 111 000.

Phillip Morris prohrál arbitráž s Uruguayí, musí se podvolit protikuřáckým opatřením

Číst článek

Další výrobky

Předseda představenstva Philip Morris ČR Árpád Könye uvedl, že růst konsolidovaných tržeb bez spotřební daně a DPH byl loni dán především příznivým vývojem cen portfolia tabákových výrobků určených ke kouření, které zahrnuje cigarety, cigarillos, tabák pro ruční výrobu cigaret a víceobjemový tabák pro ruční výrobu cigaret. Kvůli dodatečným nákladům s komercializací iQOS a Heets vzrostly provozní náklady zhruba o 1,4 miliardy korun.

„Co se týká podílu tabákových náplní Heets na trhu v roce 2018, v České republice činil 2,6 procenta a ve Slovenské republice 3,7 procenta. To potvrzuje, že dospělí kuřáci v obou zemích mají aktivní zájem přejít na alternativy, které mají nižší zdravotní riziko, v porovnání s pokračováním v kouření,“ uvedl ve výroční zprávě Könye.

Podle něj se ukazuje, že firma učinila správné rozhodnutí, když začala investovat do výzkumu a vývoje, vědy a transformace firmy. „Jsme otevřeni veřejnému dialogu i reakcím spotřebitelů na to, jak ještě lépe přispět k budoucnosti bez kouře,“ dodal.

Philip Morris ČR v Česku zaměstnává přes 1000 lidí. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme