Společnosti Philip Morris loni klesl zisk na 3,5 miliardy. Tržby stouply na 17,9 miliardy

Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, loni klesl meziročně čistý zisk o 12,3 procenta na 3,5 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH stouply o 4,6 procenta na 17,9 miliardy Kč, oznámila v úterý firma ve výroční zprávě. Navzdory pandemii koronaviru považuje výsledky za stabilní, za poklesem zisku vidí hlavně vládní opatření a uzavření hranice.

Kutná Hora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi | Zdroj: Profimedia

Představenstvo navrhuje výplatu hrubé dividendy 1260 korun, za rok 2019 akcionáři získali 1560 Kč. Účetní závěrku a návrh na rozdělení zisku budou letos akcionáři kvůli pandemii opět schvalovat mimo zasedání, tedy takzvaně per rollam.

Českému Philip Morris v pololetí vzrostl čistý zisk o 15,8 procenta. Roste také počet uživatelů e-cigaret

Číst článek

Podle vedení společnosti pokračuje růst prodeje tabákových náplní HEETS a zařízení IQOS, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. Úroveň škodlivých a potenciálně škodlivých látek je podle firmy v těchto produktech výrazně nižší.

Celkový počet dospělých uživatelů IQOS v České republice i na Slovensku vzrostl v porovnání s předchozím rokem o 177 000 na 629 000. Z toho 430 000 jich přestalo s kouřením a přešlo na IQOS. Tržby firmy loni vzrostly zejména díky vyšším prodejům HEETS a zařízení IQOS a příznivému vývoji cen portfolia tabákových výrobků určených ke kouření.

Celkový kombinovaný trh cigaret a bezdýmných tabákových výrobků v Česku se snížil o odhadovaných 10,9 procenta a na Slovensku o 0,7 procenta. Objem odbytu tabákových náplní HEETS vzrostl v Česku o 0,5 miliardy kusů a na Slovensku o 0,2 miliardy kusů. Objem odbytu tabákových výrobků určených ke kouření se naopak snížil, a to o 1,2 miliardy kusů v Česku a o 0,2 miliardy kusů na Slovensku.

Nepřerušená výroba

Podle předsedkyně představenstva a generální ředitelky Philip Morris ČR Andrey Gontkovičové bylo loni i letos hlavní prioritou zajištění zdraví a bezpečnosti zaměstnanců, jejich rodin, zákazníků a obchodních partnerů. „Jsem ráda, že jsme nebyli nuceni přerušit výrobu a podařilo se nám nejen udržet, ale dokonce navýšit pracovní místa v naší továrně v Kutné Hoře,“ uvedla Gontkovičová.

Philip Morris v Česku loni zvýšil zisk na 3,8 miliardy. Chce vyplatit dividendu 1600 korun

Číst článek

„Navzdory dočasnému poklesu zisku, způsobenému zejména vládními opatřeními a uzavřením státní hranice, jsem ráda, že se dál pevně držíme jasně nastaveného kurzu směrem k naplnění naší vize světa bez cigaretového kouře, a za to, že hlavní aspekty našeho podnikání zůstávají silné,“ dodala.

Za klíčovou událost loňského roku Gontkovičová považuje rozhodnutí amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který udělil počátkem července bezdýmnému výrobku IQOS status takzvaného produktu s modifikovaným rizikem. Podle Gontkovičové se tak stalo na základě předložených vědeckých důkazů, které potvrzují snížené vystavení lidského organismu vlivu škodlivých látek.

Philip Morris ČR v Česku zaměstnává přes 1000 lidí. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme