Pilip: Česká ekonomika ještě není z nejhoršího venku

Česká ekonomika se i nadále na cestě ode dna může spolehnout na zájem o naše zboží za hranicemi země. Naopak domácí poptávka jí stále příliš nepomáhá. Potvrzují to závěry květnových šetření Českého statistického úřadu. Podle nich se přebytek zahraničního obchodu meziročně zvýšil o 600 milionů na 12,3 miliardy korun. Sektor maloobchodu naopak hlásí další meziroční propad sezónně očištěných tržeb a to o 0,8 procenta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto

Peníze. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Jedná se o předběžný průzkum, který je hodně založen na automobilovém průmyslu, jenž stále těží z některých dočasných opatření. Určitě je dobře, že ta zpráva není horší, ale usuzovat z toho na nějaké zásadní oživení tažené exportem není možné,“ říká ekonom a exministr financí Ivan Pilip a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O současném stavu a výhledech české ekonomiky mluvil na Rádiu Česko ekonom a exministr financí Ivan Pilip.

„V evropských ekonomikách dochází ke škrtům na úrovni veřejných rozpočtů. Tím se sníží spotřeba států. I to může mít dopad na růst. To samé čeká ekonomiku i v České republice. Podle mého názoru není ani evropská, ani česká ekonomika z nejhoršího venku.“

Ivan Pilip se obává dlouhodobější stagnace: „Nekloním se k názoru, že vývoj ekonomiky bude mít podobu dvojitého ‚w‘, tedy že po krátkém oživení dojde k dalšímu výraznému propadu a pak teprve s odstupem roku k oživení. Spíše se obávám, že ekonomika bude stagnovat, bude deflace a růst se bude pohybovat v desetinách procent. Nic zatím nenaznačuje, že toto riziko bylo zažehnáno.“

„Česká ekonomika je natolik otevřená a vývoz v ní hraje takovou roli, že nahrazení poptávky po českých výrobcích v zahraničí domácí spotřebou je velmi nepravděpodobné. Navíc domácí spotřeba nemá příliš podnětů, aby se oživila. Stále se dají očekávat škrty na úrovni státních výdajů, tedy i snížení různých dávek a důchodů, nebo alespoň jejich zmražení. A tomu pochopitelně odpovídá i spotřebitelské chování lidí, kteří jsou opatrnější,“ dodává ekonom Pilip.

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme