Český chmel a slad ohrožuje sucho i úbytek půdy. O rostlinu je ve světě velký zájem

Český chmel a slad ohrožuje sucho i úbytek orné půdy. Kvůli špatnému počasí loni čeští pěstitelé sladu zaznamenali nižší výnosy na hektar jak ve srovnání se západoevropskými státy, tak i proti předchozím rokům. Česko je pátým největším výrobcem sladu v Evropské unii.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chmelnice | Foto: Lucie Valášková

Podle Regionálního Deníku se pěstitelé chmele neobejdou bez dostatku vody a kvalitního závlahového systému. V rozhodujících měsících pro zrání chmele, od května do srpna, je totiž stále častější nedostatek srážek a tropické teploty.

Jalovec, sůl, divoký chmel, kvasnice. V Praze koupíte pivo vařené podle receptury z roku 1560

Číst článek

O český chmel je přitom v zahraničí velký zájem. Vyvážejí se tam zhruba tři čtvrtiny sklizně, protože česká roční produkce chmele několikanásobně překračuje domácí potřeby.

Kromě sucha je nebezpečím trvalý a nenávratný pokles orné půdy. Stále víc jí zabírají například skladové areály, píše list.

Od roku 1991 bylo zastavěno kolem 250 tisíc hektarů orné půdy. Společně s erozí je to největší problém české zemědělské půdy. Česko je pátým největším výrobcem sladu v Evropské unii, ve světovém měřítku má na trhu dvouprocentní podíl.

Václav Vohlídal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme