Pivo z Budějovic se v Británii může definitivně prodávat jako Budweiser Budvar

Budějovické pivo se v Británii definitivně může prodávat pod značkou Budweiser Budvar. Nejvyšší soud Spojeného království s konečnou platností zamítl dovolání společnosti Anheuser-Busch InBev. Ta požadovala výmaz známky, jejímž vlastníkem je právě Budějovický Budvar.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budvar - balírna lahví | Foto: Budějovický Budvar

Neexistuje tedy už způsob, jak výsledek sporu zvrátit. Kauza je tak po letech soudních pří u konce. Anheuser-Busch InBev navíc musí Budvaru uhradit vzniklé náklady.

Už v roce 1984 přiznal britský soud souběžné užívání značky a na přelomu tisíciletí povolil oběma subjektům registraci známky Budweiser.

Velká Británie je pro Budějovický Budvar klíčovou exportní destinací a koexistence značek by podle ředitele podniku Jiřího Bočka byla trvalou hrozbou pro duševní vlastnictví Budvaru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes na Radiožurnálu byl generální ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček

Ten vede se společností Anheuser-Busch InBev několik desítek sporů v dalších jedenácti zemích. Že by Budvaru rozhodnutí britského nejvyššího soudu pomohlo i tam, si Boček nemyslí.

„Teoreticky se dá využít v zemích Commonwealthu, není třeba využitelné v České republice nebo v Německu. Není využitelné i ve Spojených státech, protože v roce 1939 naši předchůdci uzavřeli dohodu se společností Anheuser-Busch o tom, že už nikdy nebudou vyvážet pivo na severoamerický kontinent pod označením Bud Budweiser nebo Budějovický Budvar, prostě cokoli, co by mělo něco společného s Českými Budějovicemi a místem původu," vysvětlil.

Jan Prokeš, Tereza Jelínková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme