PKN Orlen odmítá platbu penále Agrofertu

PKN Orlen nemíní Agrofertu zaplatit penále ve výši dvě miliardy korun. Dnes to oznámilo vedení polské společnosti na tiskové konferenci v Praze. Podle šéfa Agrofertu Andereje Babiše vyplývá nárok na penále ze smlouvy, kterou PKN nedodržel, když v termínu neprodal Agrofertu některé společnosti z privatizovaného holdingu Unipetrol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benzínová pumpa značky Orlen | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Společnost PKN Orlen prodej odmítla kvůli nízké předjednané ceně. Generální ředitel společnosti Igor Chalupec dnes prohlásil, že nevidí důvod penále platit.

"Naše odpověď je taková, že jsme, nakolik to umožňuje polské a české právo, smlouvu dodrželi. Proto nepovažujeme za předmětné sankci platit. Pokud jde o možnost, že se Agrofert obrátí na arbitráž, jsme na ni připraveni a už jsme si pro toto riziko připravili i finanční rezervu. Ano připravujeme se na eventuelní arbitráž," potvrdil Chalupec.

Představitelé PKN Orlen také upřesnili své plány pro řízení Unipetrolu v budoucnu. Počet čerpacích stanic společnosti Benzina, která patří do skupiny Unipetrol, by se měl zvýšit. Nové prodejny pohonných hmot by firma mohla získat akvizicí či výstavbou nových stanic. Zároveň se počítá s restrukturalizací a modernizací současných pump.

Benzina by měla podle nového generálního ředitele Unipetrolu Marka Mroczkowskeho podíl na prodeji paliv alespoň zdvojnásobit.

"Naší prioritou je navrácení finanční stability společnosti Benzina prostřednictvím restrukturalizace a modernizace distribuce paliv a také zlepšením administrativních postupů. Budeme také rozvíjet síť čerpacích stanic a to tak, že některé prodáme a jiné postavíme, nebo bychom je chtěli koupit, pokud budou na trhu dostupné za dobrou cenu," vyjádřil se Mroczkowski.

Jitka Hanžlová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme